Вечір пам’яті Анатолія Бортняка у Вінниці

Вечір Бортняка-201826 квітня 2018 р. у приміщенні Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва відбувся  літературно-мистецький вечір «Повернення у слові» до 80-річчя від дня народження українського поета, публіциста, громадського діяча  Анатолія Бортняка. Модератором заходу виступила Валентина Сторожук, поетеса, заступник головного редактора журналу «Вінницький край», член НСПУ.

У вступному слові вона нагадала присутнім, що незабаром минає дев’ять років, як немає з нами цього високоталановитого поета і шляхетної, сонячної душею людини. 22 липня 2009 року Анатолій Бортняк відійшов у вічність. Та його Слово живе, бореться, допомагає перемагати численні життєві і соціальні негаразди.

Серед його вихованців у літературі – Ніна Гнатюк і Михайло Каменюк, Тетяна Яковенко і Валентина Сторожук, Василь Кобець і Лариса Колесник, Володимир Рабенчук і Петро Зарицький, Петро Головатюк та чимало інших літераторів.

У 2010 р. МГО «Вінницьке земляцтво» в м. Києві заснувало Всеукраїнську літературну премію ім. Анатолія Бортняка. Цю нагороду щоквітня вручають на Всеукраїнському літературному святі «Бортнякова весна», що відбувається на Крижопільщині, батьківщині поета.

Сьогодні ж, під час літературно-мистецького вечора «Повернення у слові» поетеса, член НСПУ, заступник голови Міжнародної громадської організації «Вінницьке земляцтво» у місті Києві Ніна Гнатюк привітала лауреата Всеукраїнської літературної премії ім. Анатолія Бортняка  Сергія Татчина, якому  у 2018 році присудили високу нагороду за збірку віршів «Вінницька  абетка».

До 80-річчя Анатолія Бортняка за рахунок коштів обласного бюджету, передбачених на видання творів місцевих авторів, видано збірку вибраних творів поета «Одинадцята заповідь» (упорядник Н. Ю. Гнатюк), яку презентували на вечорі. Поет виснував цю заповідь з Шевченкового «Кобзаря» і в ній немов акумулював основний ідейний зміст своєї творчості, надиханої любов’ю до України, до рідної Вінниччини, до своєї родини.

Сердечно згадували дорогу людину, виступаючи на літературному вечорі дружина поета Галина Бортняк та його донька Наталя Гальчевська, письменники Василь Кобець, Василь Паламарчук та Віктор Крупка.

А фахівці ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва ювілею поета присвятили бібліографічний покажчик «Ювелір у майстерні слова».

Захід супроводжувала книжкова виставка-вшанування із фондів Вінницької ОУНБ ім. К. А.Тімірязєва «Я тут народився і зріс у рідних подільських полях…» (до 80-річчя від дня народження Анатолія Бортняка).

Українські пісні, які так щиро любив Анатолій Бортняк, звучали у виконанні фольклорного ансамблю “Рута-м’ята” при академічному ансамблі пісні і танцю “Поділля” Вінницької обласної філармонії ім. М. Д. Леонтовича, а його вірші читали студенти ВДПУ ім. Михайла Коцюбинського, учасники літературної студії «Вітрила» (керівник В. П. Крупка) та літстудійці студії «Поетичний Атеней» Донецького національного університету ім. Василя Стуса; (керівник Н. М. Урсані).

Довідка:

Анатолій Агафонович Бортняк народився 27 квітня 1938 року в с. Олександрівка Тростянецького району Вінницької області в родині вчителів. Невдовзі батьки переїхали в с. Жабокрич Крижопільського району, де він закінчив середню школу. 1960 року закінчив філологічний факультет Одеського державного університету імені І. Мечникова. Працював у редакції Тульчинської районної газети та на  обласному радіо у Вінниці. У 1974–1986 роках – відповідальний секретар обласної організації Спілки письменників України. У 90-і роки – оглядач з питань літератури і мистецтва «Вінницької газети», де започаткував і вів літературну сторінку «Від слова до слова». Учасник багатьох культурно-мистецьких і громадсько-політичних заходів в області та Україні, зокрема, був першим головою обласного Товариства української мови імені Т. Г. Шевченка (згодом «Просвіта»).

У доробку майстра слова – 40 збірок лірики, поем, сатири і гумору, пародій, епіграм, притч, переспівів, поезій для дітей, пісенних текстів, публіцистики. Його твори перекладені багатьма мовами, друкувалися окремими книгами в Москві і Нальчику, добірками – в Білорусі, Молдові, Казахстані, Чувашії, Башкирії, Польщі, Угорщині, Болгарії, США, Канаді, Австралії.

Анатолій Бортняк удостоєний багатьох літературних відзнак, серед яких йому особливо дорогими були премії імені М. Коцюбинського і С. Руданського, В. Сосюри, С. Олійника. Одним із перших серед видатних майстрів слова України наш земляк був відзначений орденом «За заслуги» III ступеня.

Першоджерело: http://www.vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/10396-vinnychchyna-vshanovuie-pamiat-pro-vidomoho-zemliaka-ukrainskoho-poeta-publitsysta-ta-hromadskoho-diiacha-anatoliia-bortniaka