Твої люди, Вінниччино! Аполлінарій Мацевич

Мацевич_0906229 червня 2022 року. Сьогодні пам’ятний день народження нової книжкової серії Видавничого Дому, названої «ТВОЇ ЛЮДИ, ВІННИЧЧИНО». Її книги розповідатимуть  про наших земляків різних поколінь і різних доль. Сьогодні ж, з друкарні доставлено наклад випуску №1 серії: Аполлінарій Мацевич. «Закувала та сива зозуля». Книга надзвичайно ошатна, добротної верстки та дизайну, високоякісного друку (вінницьке видавництво «Твори»). І в першу чергу це заслуга керівника проекту цього видання письменника АНДРІЯ СТЕБЕЛЄВА , який написав передмову до книги,  займався її дизайном, редагування і навіть набором тексту.

Мацевич_090622_0Слово Андрію Стебелєву:

– Книга Аполлінарія Мацевича «Закувала та сива зозуля…» про українського композитора і перекладача давньогрецької класики Петра Ніщинського друкувалась на початку буремних 90-х у вінницькій «молодіжці» «Панорама». Руйнувався Радянський Союз, народжувалась незалежна Україна, а Мацевич вже жив в латвійському містечку Єлгава, залишивши рідне йому Поділля. Він народився в Заозерному на Тульчинщині, тривалий час працював у Хмельницькому, щільними були його творчі зв’язки з письменниками нашого краю, бо в ті часи спілчанська письменницька організація була на дві області – Вінницьку та Хмельницьку. Окремим виданням книжка про Ніщинського не виходила, бо Мацевич, майстер жанру біографічної повісті, невдовзі помер. Пошуки давнішніх газетних публікацій нагадують детектив. У Вінницькій обласній бібліотеці зберігаються не всі числа газети, де друкувалася «Зозуля». Те ж саме і з Національною бібліотекою імені Вернадського. Один примірник, якого не вистачало, знайшовся у зачиненій бібліотеці одного з покинутих заводів в Могилеві-Подільському. Але всі пазли склалися – і книга за підтримки нащадків Мацевича, передовсім доньки Любові Добринської, відомої журналістки, та онуки Наталії Добринської олімпійської чемпіонки з семиборства, вийшла окремим виданням у вінницькому видавництві «ТВОРИ», започаткувавши серію «Твої люди, Вінниччино!». Що далі? Мацевич_закувала та сива зозуля_2022_обкладинкаЗаплановане передання книг основним книгозбірням області. Попереду серія презентацій видавничого дому «Моя Вінниччина» в колі земляків-краєзнавців, у Заозерному, на батьківщині А. Мацевича і у Неменці під Іллінцями, де народився його герой. А також у Ворошилівці Гніванської міської територіальної громади, де закінчилося земне життя видатного українського патріота і подвижника у царині мистецтв Ніщинського. Попереду зустрічі з нашими побратимами у Хмельницькому обласному літературному музеї. Побачимося! Готую до друку ще одну книгу для означеної серії. Про славетного подільського земляка – поета Кесаря Андрійчука, уродженця Тиврівщини, людини з покрученою «сталінщиною» долею. Він починав творчий шлях у 30-х, був серед перших членів Спілки радянських письменників, квиток виписував йому пролетарський письменник М. Горький, дружив із Степаном Олійником, Савою Голованівським… Ще за життя, повернувшись з таборів, встиг побачити свою підсумкову книжку «Подільська сторона» (1957). Похований в Тиврові. Про нього я дещо писав у своїй книзі-дослідженні «Художнє слово на Вінниччині». Про нього пишу й зараз, бо краяни досі пам’ятають талановитого хлопця з Латанців.

До слів Андрія Стебелєва додамо: Видавничий Дім запрошує до співпраці у написанні книг серії «Твої люди, Вінниччино» усіх охочих.

090622