Шолом-Алейхема віншували у Вінниці

Шолом-Алейхем_0103191 березня 2019 року у світлиці вінницького музею-садиби М.М.Коцюбинського відбулося літературно-мистецьке свято з нагоди 160-ї річниці від дня народження великого єврейського письменника Шолом-Алейхема. Шолом Нохумович Рабинович народився 2 березня 1859 року в Україні у м. Переяслав (тепер Переяслав-Хмельницький), у родині крамаря.

Зустріч нашу можна б назвати «Листи класика української літератури Михайла Коцюбинського і класика єврейської літератури Шолом Алейхема з Вічності у сучасність». Лише два приклади. Михайло Коцюбинський у новелі «Він іде» дав гідну відповідь українського інтелігента на погроми у Києві 1905-1906 років. Шолом Алейхем у оповіданні «Паска на селі» змалював дружбу єврейського хлопчика Фатла і українського його ровесника Федька як символ вічної та непорушної дружби українського та єврейського народів, незважаючи на різні безпідставні звинувачення («А Федько готовий за Фатла у вогонь і воду!»). Присутні змогли почути живий голос Шолом Алейхема з аудіозапису, наданого племінником письменника з США. До речі, у Вінниці нині мешкає родич дружини Шолом Алейхема, який нині тимчасово перебуває у США і не міг бути присутнім. Твори Шолом Алейхема блискуче прочитав Леонід Трахтенберг. Виступали заступник начальника управління релігій та міграції Вінницької облдержадміністраці Алла Ратинська, політолог Микола Ільчук, відомий вінницький підприємець і меценат Олександр Абрамчук, поетеса Галина Рибачук-Прач та інші.

Присутнім був віце-президент Всеукраїнського єврейського конгресу Ісаак Новоселицький. Український народ шанує творчість класика єврейської літератури, який підніс мову ідиш на небувалу висоту. Навіть у 1939 році обласна партійна газета «Більшовицька правда» присвятила його 80-річчю цілу сторінку! Образ Шолом Алейхема на сцені увіковічнили в ролі Тев’є Молочника народні артисти України Богдан Ступка та Анатолій Овчаренко.У Вінниці є вулиця імені Шолом Алейхема!

Зустріч організували Вінницька обласна організація Національної спілки письменників України, департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації, Вінницька організація благодійного єврейського центру «Хесед Емуна». А керівництво меморіального музею Михайла Коцюбинського зробило все можливе, щоб ми змогли гідно пом’янути класика єврейської літератури Шолом Алейхема, ім’я якого у перекладі з ідиш звучить як «Мир вам!». Фотографувала відома майстриня Світлана Лапатанова, дякуючи якій це чудове дійство у Вінниці може побачити увесь Світ!

Учасниця події письменниця Галина Рибачук-Прач каже: «Незважаючи на те, що проанонсовані учасники не змогли бути присутні, було дуже цікаво. Дякую Вадиму Вітковському за цікаві розповіді, дякую усім хто був причетний до створення цієї зустрічі. Особисто для себе дізналась багато нового з життя та творчості Шолом-Алейхема, а ще присутні могли майже через століття почути його голос. Дякую!»