На Вінниччині віднайдено могилу польського кобзаря з українським серцем

mohyla-padurry-u-mahnivtsi_20168 вересня 2016 року виповнюється 145 років з дня смерті відомого польсько-українського поета, композитора Томаша Падурри, життя і діяльність якого тісно пов’язані з козятинським краєм.

Тривалий час місце поховання видатного земляка залишалося невідомим. Неодноразово громадою села Махнівка проводились пошуки славетної могили.

Пошукова група, ініційована знаним дослідником-краєзнавцем Купчиком Миколою Мусійовичем, його родиною та небайдужими до історії краю жителями Махнівки Шевчуком Віктором Броніславовичем з дружиною Ларисою Петрівною та внучкою Петрушкевич Анею, вдалося віднайти місце захоронення.

У зв’язку з цим 8 вересня вперше відбулося вшанування пам’яті поета біля могили. Покладено квіти заступником голови Козятинської РДА Ігорем Булавським, начальником організаційного відділу Ольгою Гуменюк, начальником відділу культури та туризму Володимиром Вороновим, головою села Махнівка Павлом Кузьмінським, директором Козятинської ЦБС Тетяною Дячук.

Дослідженням життєдіяльності Тимка Падурри під час його перебування на Козятинщині та шляхом проведення пошукової роботи поділився Микола Купчик.

Ігор Булавський відзначив, що щире вболівання поета за свободу польського та українського народів дозволило йому залишити свою неповторну сторінку в історії незалежності. Необхідність облаштування поховання відмітив сільський голова. Вклонилися пам’яті земляка працівники культури та жителі громади.

Самобутня постать Томаша Падурри – мандрівного поета-торбаніста та лірника – назавжди об’єднала польську та українську культури. Українець за походженням вніс неоціненний вклад у літературу та музику Польщі, доповнивши її чудовими ліричними піснями, що їх і досі співають у всіх воєводствах країни.

Народився поет у містечку Іллінці наприкінці 1801 року. Закінчив парафіяльне училище, Подільську гімназію у Вінниці та Кременецький ліцей. У 1828-29 рр. подорожував як лірник Україною, оспівуючи козацтво. Брав участь у повстанні польської шляхти (1830-1831 рр.). Його поезія українською мовою «Рухавка» стала бойовою піснею повстанців. Потім мешкав переважно у Махнівці. Був учасником Слов’янського з’їзду в Празі (1848 р.). Писав «думки» та «українки», думи про ватажків козаччини популярні серед молоді. Перша поетична збірка «Пісні Томаша Падурри» вийшла у Львові 1842 року, друга – «Українки з нотою» – у Варшаві 1844 року. Посмертна збірка творів «Письма Тимка Падурри» вийшла у Львові 1874 року. Переклав українською твори Джорджа Байрона, Томаса Мура та поему Адама Міцкевича «Конрад Валленрод». Пісня Падурри «Hej sokoly» стала своєрідним народним гімном Польщі, та й український слухач міг почути її у фільмі Єжи Гофмана «Вогнем і мечем» або у виконанні «Пікардійської терції».

Помер у 1871 році у Козятині в маєтку свого друга М. Васютинського, похований у Махнівці.

Першоджерело: http://www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/web_alldocs/Doc%D0%94%D0%95%D0%9F%D0%86ADLK6Y