День пам’яті Стуса
4 вересня 2016 року у Вінниці у пам’ять про 31-шу річницю загибелі видатного українського поета Василя Стуса на площі , що названа його іменем, вінничани вшановували відомого земляка-патріота.
Тут же, на площі Василя Стуса розпочались Вересневі Стусівські читання під назвою «Сховатися долі – не судилося…», приурочені дню пам’яті поета, Героя України Василя Стуса.
Вересневі Стусівські читання у Вінниці проходять вже близько 30 років поспіль. В заході беруть участь студенти, політики, митці, вчителі, письменники та науковці. Цього року з писмьенників – Василь Кобець, Анатолій Подолинний, Валентина Сторожук, Жанна Дмитренко.
До підніжжя пам’ятника поетові представники влади, письменницьких кіл, студентська молодь поклали живі квіти та пам’ятні гірлянди.
Василь Стус народився в селі Рахнівка на Гайсинщині 6 січня 1938 року. Через два роки батьки переїхали жити в Донецьк. Василь у 1954 році з срібною медаллю закінчив школу та вступив Сталінський педагогічний інститут. В 1959 року отримав червоний диплом та поїхав в село Таужня на Кіровоградщину працювати вчителем української мови і літератури. Тоді «Літературна Україна» опублікували перші вірші поета.
В 1972 році Стуса засуджують до 5 років табору суворого режиму в Мордовії за «систематичне виготовлення, збереження і поширення документів антирадянського характеру, що ганьбили і підривали радянський державний устрій».
У травні 1980 року він був знову заарештований за антирадянську агітацію. Його визнали особливо небезпечним рецидивістом і у вересні Василя Стуса засудили на 10 років примусових робіт і 5 років заслання. В таборах патріота наглядачі закатували. 4 вересня 1985 року він помер. У 2005 році Стусу посмертно присвоєно звання Герой України.
Першоджерело: http://www.vin.gov.ua/web/vinoda.nsf/web_alldocs/Doc%D0%94%D0%95%D0%9F%D0%86ADHH8K