Звітує «Моя Вінниччина»

Вітковський звітує_200223«20 лютого 2023 р. Заступник голови обласної Ради Ігор Івасюк провів засідання комісій зі щорічної оцінки діяльності керівників закладів, установ, організацій галузі соціального захисту населення – об’єктів спільної власності територіальних громад області за 2022 рік.  Члени комісій оцінювали діяльність 13 керівників закладів соціального захисту населення, соціально-психологічної реабілітації та інформаційної діяльності.

-Оцінка проводиться на виконання рішення 12 сесії обласної Ради 8 скликання «Про проведення оцінки діяльності керівників підприємств, установ, закладів та організацій – об’єктів спільної власності територіальних громад області, управління якими здійснює обласна Рада, – зазначив Ігор Івасюк.

Члени комісій розглянули результати виконання тестових завдань керівниками установ і заслухали їхні звіти.  Крім того, ознайомилися з відгуками про роботу керівників та фінансово-господарську діяльність кожного закладу, установи, організації  галузі соціального захисту населення, соціально-психологічної реабілітації та інформаційної діяльності,…»

Приємно, що 13 керівників обласних комунальних установ, які звітували в цей день, здали екзамен на успішно: всі вони відповідають займаним посадам на думку членів комісії. Серед них і директор ВОКУ «Видавничий Дім «Моя Вінниччина» ВАДИМ ВІТКОВСЬКИЙ. Високу оцінку нашій роботі на засіданні дали заступник голови облради ІГОР ІВАСЮК та начальник управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації СВІТЛАНА ЮЗВАК.

Подаємо фрагменти звіту нашого директора про роботу Видавничого Дому «Моя Вінниччина» за 2022 рік:

Він зауважив, що головним завданням очолюваної ним установи є підготовка, написання і видання книг-історій хуторів, сіл, селищ, міст Вінницької області у затвердженій обласною радою публіцистично-краєзнавчій серії «Моя Вінниччина», презентація їх у громадах і засобах масової інформації України. Серія є унікальною і єдиною в Україні, у форматі її Книгою Рекордів України уже зареєстровано чотири нових Рекорди України в номінації «Видавництво».

Стратегія розвитку літописання і видання книг-історій у 2022 році – це пошукова робота в громадах області з метою виявлення вже самодіяльно написаних історій міст і сіл, або допомога їм у написанні їх і підготовці до видання у серії «Моя Вінниччина». Бо останнім часом все більше зростає інтерес суспільства до власної історії, в нашій області намітився уже справжній рух за «паспортизацію» громад шляхом видання своїх історій від найдавніших часів до сучасних.

Реалізація згаданої стратегії є необхідною складовою державної інформаційної політики і гуманітарної безпеки України, виконує завдання національної консолідації та просвіти громад, загалом, розвитку культури і збереження національної спадщини.

Після 24 лютого, коли в умовах війни обласний бюджет змушений був  вимушено обмежити виділення бюджетних коштів на видання серії книг «Моя Вінниччина», щоб не зупиняти і не переривати процес книговидання, вирішено було залучати на це кошти авторів, благодійників та місцевих громад.

Так, Калинівською громадою (В.К.Поліщук) профінансовано видання книги світлої пам’яті місцевого краєзнавця Василя Мороза «Голяки». Коштом автора Григорія Кулівара вийшла книга про село Озаринці, фермер Олег Макушинський профінансував книгу про село Трибусівку воїна ЗСУ Сергія Брайляна. Власним коштом видають книги про рідні села Шарапанівку та Красносілку, вихідці з цих сіл, генерали у відставці Олександр Куций та Володимир Прибили, тритомник книги-історії про Вінницю Юрія Плясовиці фінансово підтримує Вінницька міська влада, знаходяться благодійники на проплату книги «Розрита могила. Книга-реквієму пам’яті жертв репресій на Поділлі у 1937-1938 роках» тощо. Нині готові для видання у серії «Моя Вінниччина» у 2023 році, окрім названих,  ще 15 рукописів.

Завдяки широкому інформуванню громадськості про нові видання в мережі Інтернет, де є тематична сторінка Видавничого Дому, про них дізнаються і на них відгукуються люди, наші колишні земляки не лише зі всієї України, але й всього світу. Маємо безліч прохань надіслати їм книги про рідні села від, від українців-заробітчан за кордоном та переселенців. Іноді такі прохання надходять навіть з фронту, як це сталося з книгою про Озаринці, від 6 воїнів-озаринчан.

Редактор Видавничого Дому М.Каменюк відзначений обласною краєзнавчою премією-2022 імені В.Вовкодава за свої книги про с. Григорівку Могилів-Подільського району та с.Івчу Літинської ОТГ.

Започаткована в 2022 році ще одна видавнича серія – «Твої люди, Вінниччино». Її мета – подавати публіцистичні портрети, життєпис земляків, які відзначилися в різних галузях життя і діяльності: колись і тепер. Це митці, державотворці, захисники вітчизни, інтелігенти, кмітливі підприємці, творці, прості трударі. Вже вийшли друком 5 книг серії: повість А.Мацевича про композитора П.Ніщинського, спогади ветерана хірургічної онкології Вінниччини, професора Б.Болюха, прозові твори до 100-річчя відомого журналіста, колишнього працівника редакції обласної газети «Вінницька правда», фронтовика Юрія Бондаренка, розповідь О.Маркової про перлину танцювального мистецтва – ансамбль «Ровесник» Технологічного коледжу ВНАУ, який відзначає своє 50-річчя, та інші.

Зараз наші автори готують до друку нариси-портрети 10 Героїв України з Вінниччини, відзначених за подвиги на фронтах українсько-російської війни.    Заплановані також книги-нариси про людей, відзначених нагородою «За заслуги перед Вінниччиною», вони, до певної міри, замінять собою таку застарілу, з радянських часів форму громадського і державного заохочення, як обласна Дошка Пошани.

В цьому році розпочали реалізацію спільного з Вінницькою міською централізованою бібліотечною системою проекту «Вінницька звукова книга на Ютубі». Це серія аудіопрограм з читанням сторінок кращих вінницьких книг-новинок, яка розповсюджується в мережі інтернет, своєрідне ноу-хау у популяризації патріотичного рідного слова, книги. Вже підготовлено і розміщено в інтернеті 21 таку програму. Вони викликали зливу схвальних відгуків. Відзначається, що тепер з нашими книгами можна знайомитися скрізь: в дорозі, під час відпочинку, навіть працюючи або перед сном у ліжку, надто коли відключається електрика. Звукові сторінки наших книг можуть слухати люди з послабленим зором.

А ось відгук, який надійшов з Німеччини від нашої землячки Таїсії  Яковлевої (Елленбергер). У Франкфурі на Майні вона працює вчителькою в українському збірному класі, де навчаються переважно діти-переселенці. За гострої нестачі українських книг вона використовує нашу «Звукову книгу», прослуховуючи наші аудіопрограми, учні пишуть за ними твори, проводять читацькі конференції.

Вперше на Вінниччині видано спеціальний «вінницький» номер міжнародної газети «Літературна Україна», де вміщено 29 інформацій про письменницьке життя в нашій області, роботу Видавничого Дому Моя Вінниччина» при сприянні обласної влади.

Не зважаючи на складний час війни, все ж нами проведено деякі презентації виданих книг у громадах області – в Іллінцях, Ободівці, Озаринцях, Бронниці.

Спільно з редакцією газети «Літературна Україна» і громадою м.Лодзь створено у Польщі Незалежний Український медіа форум для правдивого і своєчасного інформування про події в Україні та життя вимушених переселенців за кордоном. Першим нашим спільним проектом з цим медіа- форумом стало видання коштом обласного бюджету книги С.Куліди «Бучанський щоденник» – перше правдиве слово про пережите людьми у Бучі під час тимчасової російської окупації міста. Книгу вже презентовано у Бучі.

Книгу нашої авторки Лариси Сичко «В’яр» було успішно презентовано в німецькому місті Люненбург у день української мови і писемності, де організовано збір коштів на підтримку ЗСУ.

На початку квітня нами передано волонтерам зібрані бібліотечки книг для бійців, які лікуються у військовому шпиталі на їх прохання. Проведено зустріч у гуманітарно-педагогічному коледжі з переселенцями з Херсона. Передано бібліотечку дитячих книг вінницьких авторів для вимушених переселенців у Польщі.В Оратові вручили 25 книжок дітям воїнів зі Скоморошківської ОТГ у форматі проекту «Подарунок від тата-соллата».

Продовжували видавати літературно-мистецький журнал «Вінницький край», що його Герой України Іван Дзюба назвав «одним із найкращих і повною компенсацією майже вимерлих «товстих» журналів». Починаючи з 2014 року, наш часопис із номера в номер приділяє велику увагу подіям на сході України, героїчному подвигу захисників, підтримує внутрішньо переміщених осіб. Так у 2016 році в серії «Бібліотечка журналу «Вінницький край» ми видали збірник творів вінницьких письменників «Україна в огні», взявши в назву слова незабутнього Олександра Довженка з часів Другої світової. У 2018-му під цим же девізом підготували спецвипуск журналу. Після повномасштабного вторгнення в Україну російських окупантів редакція журналу разом з Вінницькою письменницькою організацією роблять свій посильний внесок у неминучу нашу перемогу.Через волонтерів журнали були передані бійцям на фронт.

Проведено нами ІУ літературний конкурс для шкільної молоді «Струна на арфі України» імені Олександри Бурбело. В ньому взяли участь 30 юних поетів і прозаїків з м.Вінниці, Могилева-Подільського, Погребища, Тульчинського району, а також із Хуста Закарпатської, Остра Чернігівської, Яремчі Івано-Франківської, Бережан Тернопільської областей. Нагородження переможців та учасників відбулося в молодіжному центрі «Квадрат». Конкурсанти отримали дипломи, грошові премії та подарунки від родини Олександри Бурбело, батьки якої зараз захищають Україну, а також примірники нашого журналу зі своїми публікаціями.

Основні завдання стратегії книговидання ВОКУ «Видавничий дім «Моя Вінниччина» у 2023 році наступні:

-дослідження та висвітлення відомостей про кожний населений пункт, з його історією, заняттям населення, народною культурою;

-висвітлення життя та діяльності видатних постатей національної історії, культури, науки – уродженців Вінниччини;

-популяризація краєзнавчої літератури про історію населених пунктів Вінниччини з метою патріотичного виховання молоді.

Комунальна установа «Видавничий лім «Моя Вінниччина» діє у постійній співпраці з органами влади Вінницької області та м.Вінниці, місцевими територіальними громадами. Колектив КУ «Видавничий дім «Моя Вінниччина» бере активну участь у культурно-мистецьких та патріотичних акціях, що відбуваються в місті та області. Члени редакційного відділу співпрацюють з авторами, надають їм кваліфіковану допомогу в підготовці та написанні книг.