Житіє Миколи Рябого

Рябий_Житіє_2016_обкладинкаРябий М. О. Житіє: вірші, оповідання, літературні спогади. – Вінниця: ТОВ «Меркьюрі-Поділля», 2016. – 472 с., іл. – ISBN 978-611-530-029-7.

Це видання стане для багатьох сюрпризом. Досі було як? Розгортаєш нову книжку Миколи Рябого й прилучаєшся до прози: історичної – романи «Земледухи», «Ще не вмерла Україна», «Калина над прірвою», «Малою кров’ю», «Вервольф», художньо-документальної – повісті «Чутки про смерть перебільшено», «Джерела під зорями», «Житіє праведника Федора», «Хто як Бог», «Бути під сонцем», ліричної – романи «Берег», «Вікна», «Два романа о любви», «Вогнище», «Великий літній трикутник», «Хата без рушників», одне слово, та проза, що її високо поціновували академіки Іван Дзюба, Микола Жулинський, видатні майстри слова Олесь Гончар, Михайло Стельмах, Павло Загребельний, Юрій Мушкетик , молодші колеги Володимир Яворівський, Василь Захарченко, Василь Шкляр, Іван Волошенюк, а поет Петро Осадчук підсумував експромтом:

 

 

Хто не знав і не читав Рябого,

Той жив убого, хоч убий!

І Бог не прийме в Рай такого,

І не пропустить в Пекло сам Рябий!

Але навіть Петро Осадчук не знав і не читав ніколи віршів Миколи Рябого. А саме з віршів ще у школі Микола Рябий починався як літератор. У шостому класі підготував поетичну збірку під назвою «Вибране»… Відтоді Миколу Олександровича у рідному селі величають – наш поет!… До віршування повернувся після сорока.

Книгу складають ще оповідання й літературні спогади. А все вкупі – це ніби розділи книги про наше перебування на земля під сонцем, яке ми часом, удаючись до «високого штилю», називаємо Житієм…