Вінниччина перейняла естафету Міжнародного Шевченківського свята

Image10Сталася визначна подія: ми, вінничани, отримали від Луганської області естафету Міжнародного Шевченківського свята «В сім’ї вольній, новій», яке будемо приймати в травні 2018 року. Ось що повідомив про це сайт Вінницької облдержадміністрації:

Вінницька область прийняла від Луганщини естафету проведення Шевченківського свята поезії «В сім’ї вольній, новій».

Урочиста церемонія передачі естафети Шевченківського свята відбулась 31 жовтня у будинку облдержадміністрації за участю керівників області та Національної спілки письменників України.

Символічну булаву із зображенням Великого Кобзаря – символ свята, прийняли від голови Луганської письменницької організації Богдани Гайворонської та голови Національної спілки письменників України Михайла Сидоржевського – голова облдержадміністрації Валерій Коровій та голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України Михайло Каменюк.

Приймаючи естафету, Валерій Коровій підкреслив, що для Вінниччини є велика честь проводити Шевченківське свято саме в час, коли в країні відбуваються стрімкі зміни: «Впроваджуються реформи, будуються дороги. проводяться мистецькі акції, – зазначив очільник області. – Відзначаючи 140-річчя М. Леонтовича ми відкрили на Вінниччині його погруддя, відреставрували могилу та відкрили оновлений музей всесвітньо відомого музиканта. А ще цього року вперше було проведено в палаці Потоцьких у Тульчині свято оперного мистецтва Опера-фест та засновано Вінницький симфонічний оркестр. На дуже високому рівні цього року пройшло фестивальне дійство «Русалка Дністрова». Тож на Вінниччині є бажання і творчі сили для того, щоб на високому рівні провести свято поезії «В сім’ї вольній, новій», а завдання влади – створити сприятливі умови для цього».
Михайло Каменюк нагадав присутнім, що Міжнародне Шевченківське літературно-мистецьке свято «В сім’ї вольній, новій» проводиться в Україні з 1981 року та приурочується до перепоховання Тараса Шевченка на Чернечій горі в Каневі.

Спершу заходи в його рамках відбувалися в Києві та на Черкащині, а з 1988 року – з метою вшанування пам’яті поета, художника, мислителя Тараса Шевченка, популяризації його творчої спадщини, урочистості стали проводити щороку в одній із областей.

В 1991 році Шевченківське свято однією з перших областей в Україні приймала Вінниччина. Урочистості тоді пройшли у багатьох районах, а стартувало свято грандіозним літературно-театралізованим дійством на вінницькому стадіоні «Локомотив». В гості до вінничан приїхала надзвичайно представницька письменницька делегація, яку репрезентували україномовні поети Канади, Австралії, Польші, США, Монголії, Болгарії, Естонії, Білорусії, Азербайджану і, звичайно, Києва та інших міст України.

«Ми плануємо проведення Шевченківського свята протягом трьох днів, щоб дати можливість усім бажаючим взяти участь у заходах, яких буде дуже багато і в м. Вінниці і у Вінницькій області, – запевнив заступник голови – директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Ігор Івасюк. – Відкрию маленьку таємницю: масштабні заходи плануються у м. Могилеві-Подільському. Ми очікуємо дуже багато гостей зі всього світу і з багатьох міст України. Хочеться, щоб подоляни відчули дух цього свята, яке обернувшись по колу і пройшовши 27 областей, знову повернулось на Вінниччину».

Ця новина стала предметом обговорення на щорічних зборах Вінницької обласної організації НСПУ, які розпочались одразу після зустрічі письменників з губернатором. Здобутки подільських спілчан, про які розповів у своїй доповіді Михайло Каменюк, гідно оцінили його побратими і гості з Києва – Михайло Сидоржевський, Віктор Мельник, Богдана Гайворонська, Ніна Гнатюк.

Письменники розглянули кілька справ про прийом до НСПУ своїх колег і вітали нових лауреатів Подільської літературно-мистецької премії «Кришталева вишня», найстарішої у регіоні. Її отримали  з рук Олексія Гаврилова, голови Вінницького обласного осередку міжнародної громадської організації «Україна-Польща-Німеччина», яка є одним зі спонсорів премії: Катерина Девдера за книгу поезій «Літери і стихії» (2015); Юрій Юрчак за книгу лірики «Симетрія слова» (2015); Микола Крижанівський за подвижницьку діяльність у царині літератури і книгу «Третя куля, Або Остап Гоголь полковник Могилівський» (2015).

 

Андрій Стебелєв