На Вінниччині визначили переможців Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського у 2021 році

премія Руданського_2022_1Сьогодні, 20 грудня,  в облдержадміністрації відбулось засідання журі з визначення переможців на здобуття Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського. На засіданні  головувала  Перший заступник голови облдержадміністрації, голова журі  Наталя Заболотна.

Голова журі зауважила, що в такому форматі Всеукраїнська літературно-мистецька премія імені Степана Руданського присуджється останній рік – «Надалі координувати роботу з визначення лауреатів та переможців усіх мистецьких премій буде обласна Рада. Сподіваємось, що це буде така сама віддана робота, яка проводилась Вінницькою обласною адміністрацією»,- зазначила посадовиця.

Наталя Заболотна нагадала, що за І місце у літературно-мистецькій премії винагорода становить 35 тис грн. і по 20 тис грн. за ІІ і за ІІІ місця.

Цьогоріч на здобуття премії імені Степана Руданського номіновано 8 претендентів.

Варто зазначити, що премія імені Степана Руданського була заснована у 1994 році колективним сільськогосподарським підприємством ім. С. Руданського села Хомутинці Калинівського району Вінницької області та Вінницькою організацією Національної спілки письменників України. Статус Всеукраїнської  ця премія отримала у 2006 році. Вона заснована з метою продовження національних традицій сатири і гумору, заохочення літераторів до написання високохудожніх творів цих жанрів, наукових та критичних праць про життєвий і творчий шлях Степана Руданського, творчих колективів та виконавців до популяризації духовної спадщини славного сина українського народу, класика вітчизняної літератури ХІХ століття Степана Руданського та доробків сучасних письменників.

премія Руданського_2022_2Від початку заснування і до сьогодення Премію вручено 49 переможцям. Лауреатом Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського за 2020 рік оголошено Юрчишина Миколу Миколайовича за книжку сатири і гумору «Нічний приблуда». Друге та третє місце у 2020 році посіли: Вітенко Олена Андріївна за книгу гумору і сатири «У своїй Європі» та книгу іронічних віршів «Всяко жнеться» та Коваль Сергій Васильович за книжку сатири і гумору «ПереВибране».

Традиційно вручення премії відбувається в урочистій обстановці під час проведення Всеукраїнського свята сатири і гумору імені Степана Руданського в с.Хомутинцях Калинівського району – на батьківщині письменника.

Як правило, кандидатів на здобуття Премії можуть висувати творчі спілки, організації, установи, навчальні заклади та громадські об’єднання. Витрати, пов’язані з виплатою Премії, здійснюються за рахунок коштів, передбачених щорічно в обласному бюджеті управління культури і мистецтв облдержадміністрації .

Згідно положення про конкурс, з 2019 року і надалі журі визначає трьох лауреатів. Сьогодні шляхом таємного голосування члени журі вирішили:

Присудити І місце  лауреату Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського – Пентюку Борису Миколайовичу, священнику Української православної Церкви, кандидату богословія і кандидату технічних наук, висунутому Калинівською міською радою за книгу «Степан Руданський.Сторінки духовності». В ній автором вперше досліджено подільський рід священиків-пращурів поета в чотирьох поколіннях; розглянуто особливості навчання в духовних закладах Поділля; Борис Пентюк провів велику роботу по вшануванню роду С.Руданського і розшукав на старому цвинтарі Калинівського району могили дідуся і батька поета, впорядкував їх, поставив хрести, відслужив молебень, зробив ці місця меморіальними.

Присудити ІІ місце  лауреату Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського – Пасічнику Миколі Івановичу, члену НСПУ та СНЖУ, висунутому Вінницькою обласною організацією Національної спілки журналістів України за книгу сатири і гумору «Кордебалети». Запропоновані в ній твори актуальні, цікаві, ущипливі, високохудожні. Автор не залишив поза увагою жодної значимої соціальної проблеми. Гостро і майстерно висміяв творців негараздів: високих посадовців, працівників Феміди, науковців та інших. Дошкульно він сміється і з кривих душ. Не забув кремлівських найманців та їхніх посіпак. Його гумор інтелектуальний, комічний. В книзі продовжуються і збагачуються традиції української гумористики, а також творчі традиції Степана Руданського.

ІІІ місце вирішено присудити лауреату Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського Красуляк Зої Іванівні, яка представлена колективом центру народної творчості Вінницької області за збірку гумору «Кава з пінкою». Збірка, хоч за обсягом невелика, але багата своєю тематикою на рівні міжлюдських стосунків, а також проблем, близьких до соціальних. В ній також висміюються людські вади. Твори цікаві, смішні, легко читаються, у віршах авторський гумор поєднується з народним. Авторка вправно володіє засобами і прийомами гумористики. Деякі твори за формою нагадують співомовки Степана Руданського.

Щиро вітаємо лауреатів Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського у 2021році.Приємно відмітити, що усі цьогорічні лауреати – наші земляки-вінничани!

Першоджерело: http://www.vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/42314-na-vinnychchyni-vyznachyly-peremozhtsiv-vseukrainskoi-literaturno-mystetskoi-premii-imeni-stepana-rudanskoho-u-2021rotsi