Михайло Стрельбицький. Під небом Коновалюка. Том 1

Стрельбицький_Під небом Коновалюка-1_2000_обкладинкаСтрельбицький, Михайло.  Під небом Коновалюка — Вінниця: «УНІВЕРСУМ-Вінниця», 2000. — 138 с. – ISBN 966-7199-97-5.

В анотації йдеться: «Основу 10-ї книжки поета і критика з Вінниці склали 10 циклів віршів на теми та за мотивами полотен Федора Коновалюка — видатного україн­ського майстра пейзажу й самобутнього портретиста (1890—1984). Кожен цикл відкривається репродукцією однієї з картин та її віршова­ним переспівом, що створює враження редукованого маляро-поезофільму. Ідучи за художником, поет вірогідно «приходить до самого себе»: по­чинає творчо мислити у формі пейзажної (з елементами пейзажу) ліричної імпресії. У той спосіб осмислюється й сьогоднішній, післяконовалюківський, світ з його часто-густо невловною гранню між видимим і трансцен­дентним:

Усе вже було. Крім тебе.

Усе ще буде. Крім тебе,

Людино перед пейзажем

Твоєї — не надто — душі.

(Душа ж бо твоя нетлінна

Не тільки тобі належить,

Не тільки тобою зріла,

Не тільки тобою зрить;

Хоча без тебе — півсуща,

Якщо завгодно — надсуща,

Душа твоя — сонячний зайчик

З люстерка у Божій руці)…

Завершує книжку есей про художника «Нерозкраденний Коновалюк, або Третій розспів Поділля», що складається із семи розділків: «Муза ря­тівнича», «Любов несказанна», «Леонтович – Свідзинський — Конова­люк», «Катериніада. Автопортрет в образі Катерини», «Між панорамністю й монументальністю», «Картини вдивляються в нас», «Коновалюк перевіршовуваний».