Книга про Нижчий Ольчедаїв

Кліпайло_Ольчедаїв_обкладинка20 червня 2022 року. Побачив світ 76 випуск серії історій міст і сіл «Моя Вінниччина»: ГРИГОРІЙ КЛІПАЙЛО. НИЖЧИЙ ОЛЬЧЕДАЇВ. Редактор серії, письменник МИХАЙЛО КАМЕНЮК так коментує цю подію:

-Чергова книга, писана не професіоналом-літератором, а захопленим, залюбленим в рідне село краєзнавцем. Чудовий вінець його дослідницької праці. Ще одна приємна риса книги: повністю фінансував її видання місцевий підприємець, директор СФГ «Велес. Віта», екс-депутат Вінницької обласної ради ПЕТРО СТРУСЕВИЧ, за що йому наша шана і подяка.

Як і кожна така історія – історія мальовничого села Наддністрянщини Нижчого Ольчедаєва наповнена цікавими фактами і відкриттями. Селом милувався свого часу знаменитий художник Тропінін, який чимало часу провів у тутешніх місцях. Посилений інтерес викликає життєпис місцевого дідича, графа Іраклія Моркова. То був не просто поміщик-ліберал, якого не тягло в столиці та по закордонах, хоч володів він багатьма європейськими мовами. Та граф не тільки не покидав Нижчий Ольчедаїв, а облаштував тут в 1906 році першу на Поділлі метеорологічну, аерологічну та сейсмічну обсерваторію, яка сприяла ґрунтовному вивченню верхньої атмосфери Землі. За вісім років звідси було запущено 178 куль-зонтів, отримані дані передавано щорічно в Лондонську обсерваторію та Міжнародну Комісію  по науковому повітроплаванню у Стразбург. Граф Іраклій Морков похований в Нижчому Ольчедаєві.

Селяни Нижчого Ольчедаєва – природжені каменотеси з діда-прадіда, це ремесло їх годувало. На терені села проходили запеклі бої військ УНР проти більшовиків. На усіх війнах ХХ століття нижчеольчедаївці відзначались мужністю та хоробрістю. В 2014 році смертю героя поліг, захищаючи від сепаратистів місто Слов’янськ, уродженець Нижчого Ольчедаєва, боєць підрозділу «Ягуар» Віктор Долінський.

Книга цікава, багатопланова.

Як повідомили Видавничий Дім в сільській громаді, презентація історії села пройде 7 липня цього року на Івана Купала. Там можна буде придбати книгу.

200622