До Молдови… з  книгою про старовірів

vitkovskyj_u-zatyshku-borivskoho-lisu22 вересня 2016 року відбулась поїздка представників творчої вінницької інтелігенції до Республіки Молдова для презентації в селі Покровка Дондушенського повіту книги подільського письменника Вадима Вітковського «В затишку борівського лісу». Книга розповідає про долю старообрядців села Пилипи-Борівські на Томашпільшині. Але чому Молдова? Якась Покровка? Річ у тому, що саме вихідці с Пилипів-Борівських у середині ХІХ століття в пошуках нових земель перетнули Дністер і оселились на півночі Бессарабії, заснувавши село Покровка. І донині зберігається між цими двома старовірськими селами родинний зв’язок, який помічається у єдності віри, традицій, мови, у спадкових «кацапських» прізвищах – Москвічеви, Березови, Волошини, Рильські, Латишеви, Щербакови.

Із захватом жителі Покровки слухали розповідь Вадима Вітковського, гортали сторінки подарованих примірників книги, співвідносили почуте з матеріалами іншої розвідки  про своє село «Старообрядницька Покровка» молдавських дослідників Н. Абакумової та Д. Латишева, усними переказами односельців, які передаються від роду до роду.

Директор департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації Світлана Василюк наголосила на сталому зміцненні побратимських зв’язків Вінниці та молдовського міста Рибниці, Дондушенського повіту та Вінницької області, поширенні транскордонних культурних контактів, черговим прикладом якого стала презентація книги про старовірів.

Вінницький поет Андрій Стебелєв згадав старообрядницькі історії свого родоводу, читав вірші. Журналіст Любов Руденко цікавилась сьогоденням Покровки. Українські гості були щиросердно прийняті у Покровській примарії, оглянули разом з примаром (старостою) Іваном Рильським старообрядницьку церкву, відвідали місцеву музейну експозицію, сільську бібліотеку, школу, спілкувались з журналістами повітової газети «Pasul nou» («Новина»). Вразив гостей сучасний холодильний комплекс для зберігання продукції садівництва, адже саме завдяки вирощуванню малини, сливи, яблук животіють сьогоднішні нащадки старовірів. Смачними були традиційні молдавські страви: мамалига і суп з хатньою локшиною – зама. Проте головним надбанням у цей день стало спілкування людей, що живуть на різних берегах Дністра, розуміння спільної історії та доброго сусіднього майбутнього.

abakumova_starovirska-pokrovka