Бортнякова весна на Крижопільщині
29 квітня на Крижопільщині пройшло традиційне літературне свято «Бортнякова весна». Воно проводиться з ініціативи Міжнародного громадського об’єднання «Вінницьке земляцтво у Києві», при активній підтримці керівництва та працівників культури району.
У Жабокричі, рідному селі Анатолія Бортняка, біля школи шумить парк, закладений на честь письменника-земляка. Хлібом-сіллю зустрічали гостей вчителі, учні, директор Олександр Кришталь. Школярі з хвилюванням читали поезії А. Бортняка – про Україну, рідну землю. І вони такі актуальні сьогодні, коли наша держава вже другий рік перебуває в стані війни. Першокласники залюбки виконували вірші, написані Анатолієм Агафоновичем для дітей. Дехто читав і свої власні твори.
На свято завітали гості з Києва – заступник голови Міжнародного громадського об’єднання «Вінницьке земляцтво у Києві», поетеса Ніна Гнатюк, поет і кіносценарист Станіслав Чернілевський, а з Вінниці – вдова письменника Галина Павлівна Бортняк та заступник головного редактора журналу «Вінницький край», поетеса, лауреат премії ім. А. Бортняка Валентина Сторожук.
Цьогоріч премія ім. А. Бортняка присуджена поету Станіславу Чернілевському за книгу «Чеський зошит». С. Чернілевський народився в с. Жван Мурованокуриловецького району. Разом із Василем Овсієнком та Володимиром Шовкошитним здійснив перепоховання Василя Стуса і двох його побратимів в українській землі. Зняв про це кінотрилогію «Пресвітлої дороги свічка чорна». Під час Майдану письменник був на барикадах разом зі своїми студентами з Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого. В ніч з 18 на 19 лютого 2014 року був важко поранений. Разом із іншими учасниками Революції гідності перебував на лікуванні в Чехії, в реабілітаційному центрі міста Янске Лазнє. Багато віршів з нової книжки присвячені побратимам з Майдану та чеським друзям, які допомогли її видати.
Станіслав Чернілевський охоче спілкувався з молоддю, читав вірші.
Потім була зустріч в районному будинку культури з учнями шкіл, працівниками районної бібліотеки. Звучали тут і спогади про Бортняка, і його вірші, і пісні у виконанні учасників художньої самодіяльності з Крижополя.
Хвилиною мовчання вшанували першого лауреата премії Анатолія Бортняка, його побратима по перу Петра Осадчука, який відійшов в інші світи.
В рамках «Бортнякої весни» відбулася презентація журналу «Вінницький край».
Обидва заходи блискуче провела письменниця Наталія Струтинська.
Валентина Буздиган для прес-служби ВОО НСПУ