Вінницькі письменники відвідали село Каришків Жмеринського району

Каришків_20062120 червня 2021 вінницькі письменники Вадим Вітковський, Жанна Дмитренко, Віктор Цимбал та Олександр Гордієвич відвідали село Каришків, де відбулась презентація книги Сергія Сай-Боднара і Петера Хоманна «Любов і муки Магди Хоманн», а також показ за мотивами книги художньо-документального фільму «Магда». Сергій Сай-Боднар є уродженцем Каришкова, і його книга розповідає про трагічну долю прабабусі-німкені Магди Хомман, яку привело з Німеччини на Україну у 20-ті роки минулого століття кохання до російського військовополоненного Олекси… З цього приводу В. Вітковський озвався відгуком у соціальних мережах: «Сиділи ми з Сергієм Сай-Боднаром у гарно відремонтованому новою владою громади каришківському клубі і згадували своє дитинство та юність, пору, коли у наших клубах вирувало життя, принаймні, раз на тиждень «крутили кіно» і влаштовували концерти художньої самодіяльності, бо, розуміли, що людям після важкої щоденної праці потрібно відпочити… Де воно все поділося?! Втім, у Каришкові, рідному Сергієвому селі, того дня «крутили кіно» за його книгою «Любов і муки Магди Хоманн», його прабабусі-німкені, яка, закохавшись у його прадіда Олексу, російського військовополоненого першої світової війни, всупереч родинним традиціям поїхала разом з ним у невідому українську далечінь, не знаючи ані мови, ані традицій і побуту нашого народу, серед якого збиралася жити…

У сюжеті картини – вселенське горе і вселенське кохання молодого українця і юної німкені, за книгою Сергія Сай-Боднара і Петера Хоманна «Любов і муки Магди Хоманн», відзначеної уже літературними преміями імені Михайла Стельмаха журналу «Вінницький край», де уперше була опублікована ця історія, та Івана Франка Держтелерадіо України. Історія, гідна Голівуду!

Фільм Сергій з дружиною Ларисою привезли у рідний Каришків ще до прем’єри у Києві і всеукраїнського кінопрокату, що, вірю, неодмінно буде! Бо перед невигаданою історією Магди Хоманн пускає сльозу Голівуд! Такого кохання, такої біди і горя такого не у змозі вигадати жоден сценарист і письменник…

У каришківському відремонтованому клубі зібралося усеньке село, щоб через 100 років знову зустріти свою Магду, її у селі називали Мартою. Нехай тільки на екрані, бо слідочки її губляться у кривавій історії нашій 1944-го, коли цю згорьовану жінку, маму двох радянських фронтовиків-напівнімців, які ще воювали, і заради яких вона у 1943-му не поїхала до Німеччини з рідним братом Густавом-німецьким офіцером, який розшукав її у Каришкові, бо чекала з фронтів синів і розуміла, що може своїм цим порятунком послати дітей у Сибір несходиму, – цю згорьовану жінку забрали з села еНКаВеДисти, яким хтось із села наслинив, що бачив, як заходив до неї…німецький офіцер!

Сестру шукав брат Густав, заповідав шукати племіннику Петеру Хоманну, тепер цим займається її правнук Сергій Сай-Боднар, талановитий журналіст і письменник, бо історія прабабусі Магди цим фільмом не закінчується, пошук триває, значить, буде продовження і книги, і фільму…

На презентації були голова Копайгородської територіальної громади Людмила Кушнір, яка власноруч напекла смачного хліба і обдарувала ним вінницьких гостей Світлану Василюк, директора департаменту інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю Вінницької облдержадміністрації, Вадима Вітковського, голову Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України, письменників Жанну Дмитренко і Віктора Цимбала, Олександра Гордієвича, фотохудожника Видавничого Дому «Моя Вінниччина».