Вінницькі письменники в Білянах на Наддністрянщині

Вітковський_Скомаровська_Біляни_23012423 січня 2024 року. Цього дня творча група Видавничого Дому була запрошена взяти участь у ще одному винятково важливому заході, народженому громадською ініціативою в селі Біляни Могилів-Подільського району. Тут проходив 2-ий мистецький фестиваль «Гроно калинове Білян» в поетичній світлиці сільського Будинку культури. Він стає традиційним і проходить з ініціативи уродженця Білян поета ВОЛОДИМИРА КРАВЦЯ (Могилів-Подільський) та під талановитою режисурою директорки Білянського Будинку культури ЛЮДМИЛИ ЛІТВІНОВОЇ , до речі, прекрасної поетеси, співачки, що пані Людмила й продемонструвала у своєму сольному виступі.
Слід сказати, що завдяки ініціативним громадянам, котрі гуртуються навколо Будинку культури, Біляни перетворилися в село-волонтера. Тут на кожному кроці зустрічаєш нові припаси для фронту: сітки, окопні свічки, обігрівачі та інше. Все це невтомно збирають і виготовляють для наших бійців місцеві волонтери. 69 чоловіків та юнаків села нині воюють на фронті, троє загинули смертю хоробрих, захищаючи Україну від російських загарбників. На сьогоднішньому святі був присутній юний воїн ОЛЕКСАНДР ЦИМБАЛЮК.
-Це свято задумалося в першу чергу з тієї причини, що багато односельчан кохаються в поезії, самі пишуть вірші, – сказав ВОЛОДИМИР КРАВЕЦЬ. – Чому б їм бодай раз на рік не звітувати про свою творчість перед громадою, а також поважними митцями зі столиці, обласного центру? Вигострювати своє слово у відповідь на непрості виклики сучасності.
– До речі, пишуть поезію не лише представники інтелігенції, але й прості трудівники, учасники нашої художньої самодіяльності, – додає ЛЮДМИЛА ЛІТВІНОВА. – В рамках фестивалю ми представляємо образотворче мистецтво односельчан, різні етнографічні доробки. Так, нині демонструємо колекцію національного одягу з різних куточків України. Ми вирішили присвятити цьогорічний фестиваль Дню соборності України.
Багато білян й виступало сьогодні в авторському читанні віршів. До них долучилися й гості: письменники МИХАЙЛО КАМЕНЮК, ЗОЯ КРАСУЛЯК з Вінниці, творча група членів Чернівецького літоб’єднання на чолі з письменницею ВАЛЕНТИНОЮ МІЛЬКЕВИЧ. Зворушливі, щемкі вірші ВОЛОДИМИРА КРАВЦЯ пам’яті загиблих земляків, фронтовиків прочитали учні місцевої школи. Пісні, музику дарували учасникам і гостям фестивалю самодіяльні артисти з Вендичан, Сугак, Немерчів, Гонтівки, а також відома піснярка ТЕТЯНА СКОМАРОВСЬКА з Вінниці.
Сердечно вітав учасників фестивалю від імені Центру культуринку культури дозвілля Чернівецької ОТГ, популярний співак АНДРІЙ МОРДИНСЬКИЙ і вручив активу Будинку культури цінний подарунок.
Директор ВОКУ Видавничий Дім «Моя Вінниччина», голова Вінницької письменницької організації ВАДИМ ВІТКОВСЬКИЙ розповів про плани Видавничого Дому в цьому році, зокрема, і про можливий вихід у світ книги-історії Білян та вихід 100-го випуску серії книг, присвячених історії сіл і міст Вінниччини. З цієї нагоди книги серії знову – вдруге – планується представити у Верховній Раді Україні та в Укрінформі.
Цього дня в Оленівку Могилів-Подільського району нами було передано першу партію книг-історії про це село, авторами якої стали МИХАЙЛО КАМЕНЮК та бібліотекарка с. Оленівки ЛІДІЯ СОТНІЧЕНКО.
Важко переоцінити значення таких заходів. Вони укріпляють віру в силу українського духу, нашу непохитність перед ворогом, незнищимість і розквіт рідної культури та мистецтва. Відрадно, що в залі Будинку культури було багато місцевої молоді, учнів.