Творчій звіт Валентини Козак
15 грудня 2016 року у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці імені К. Тімірязєва відбувся творчий вечір Валентини Козак. До 70-річного ювілею письменниці, щільно пов’язаною з Поділлям, бібліотека видала бібліографічний покажчик її творів «Поезія душі неначе жито сходить». Його представила присутнім укладачка – Лілія Заря. Від обласної письменницької організації виступали: Василь Кобець, Анатолій Подолинний, Леонід Куций, Андрій Стебелєв, Юрій Сегеда, Володимир Горлей. У творчому вечорі взяли участь студенти та учні вінницьких навчальних закладів.
Валентина Козак народилася у с. Нові Безрадичі Обухівського р-ну на Київщині. Вірші почала писати з дитинства, друкувала їх у місцевій пресі. Ще ученицею 6-го класу на республіканській нараді юнкорів прочитала свої перші вірші перед поетом-земляком А. Малишком, який тепло підтримав ці поетичні спроби.
З 1966 р. В. Козак долучилася до журналістської праці в редакції вінницької молодіжної газети «Комсомольське плем’я». У 1971 р. заочно закінчила Вінницький педінститут. Того ж року зазнала звинувачень у націоналізмі, через що була змушена покинути газету. Лише в 1975 р. вийшла друком її перша книжка, а в 1979 р. В. Козак було прийнято до Спілки письменників України.
Її твори перекладалися російською, білоруською, молдовською, кабардинською та балкарською мовами. Вона – лауреат обласної молодіжної літературної премії ім. М. Трублаїні, літературної премії ім. С. Руданського та Всеукраїнського фестивалю-конкурсу сатири та гумору «Київ-92».
Валентина Козак добре знана в області й своєю активною громадською діяльністю. У 1990–1992 рр. вона керувала письменницьким клубом «Світлиця-Оберіг» (м. Вінниця), працювала в обласному Товаристві української мови ім. Т. Шевченка. З 1994 р. прийшла на обласне державне телебачення, де започаткувала авторську фольклорну програму «У Настусиній світлиці» (на честь славетної землячки-фольклористки Н. А. Присяжнюк).
Валентина Спиридонівна – авторка збірок поезій «Сурми серця», «Чисті роси», «Поклик літа», «Кобзарівна», «За Україну молюсь», книжок сатири «Ще сміються в Україні» та «Ваше сміхородіє», книжок для дітей «Де росте пшоно?», «Алфавіт-садоцвіт», «Пригоди Мишенятка у пошуках зернятка», «Барвінок на три голоси» та фольклорних видань. Збірка «Барвінок на три голоси» присвячена 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка та 120-річчю від дня народження подвижниці-фольклористки Насті Присяжнюк, репресованої за любов до української пісні. У виданні представлено також зрілу інтимну лірику поетеси. Збірка стала кращою книгою 2014 року за версією Київської міської організації НСПУ. Друкувалася в кількох колективних збірниках, у місцевій і республіканській пресі.