Стусівські читання-2022

Стусівські читання_0409225 вересня 2022 року у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці пройшли традиційні вересневі Стусівські читання «Незламний борець правди і свободи». Минуло 37 років від дня трагічної загибелі поета-земляка, прозаїка, перекладача, літературознавця, правозахисника, політв’язня, одного з найактивніших представників українського культурного руху шістдесятників, Лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка, Героя України – Василя Семеновича Стуса

Цьогорічні вересневі Стусівські читання розпочала директор бібліотеки Лариса Сеник. У своєму зверненні до присутніх вона зауважила, що творчість Василя Стуса набуває все більшої ваги, викликає неабиякий інтерес у читачів, особливо сьогодні. Тому завдання бібліотеки якнайширше популяризувати його книги, знайомити із багатогранним талантом, вивчати та пізнавати Василя Стуса.

Біля портрета Василю Стусу запалили скорботну свічку поету та в пам’ять про українців, які віддали свої життя за волю, за незалежність і свободу України, та вшанували їх хвилиною мовчання.

Вшанували пам’ять вірного сина України голова Вінницької обласної організації профспілки працівників культури, депутат Вінницької обласної Ради Тетяна Побережна та начальник відділу культури та креативних індустрій Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації Валентина Троян.

Вірш Василя Стуса «Як добре те, що смерті не боюсь я» прозвучав у майстерному виконанні Артура Константинова, актора Вінницького обласного академічного українського музично-драматичного театру імені М. К. Садовського.

Олексій Серветник, головний спеціаліст Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті наголосив, що сьогодні ім’я великого українського поета і патріота рідної землі ввійшло в нашу історію як важливий чинник національного пробудження й самоусвідомлення, стало символом духовної незламності й свободи.

Неймовірно сильне враження справили на присутніх виступи Ольги Пуніної, стусознавиці, кандидата філологічних наук, викладача Донецького національного університету імені Василя Стуса та Ірини Зелененької, кандидата філологічних наук, викладача Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського, – особливо листи Василя Стуса із заслання до дружини Валентини та до Андрія Малишка, які зачитали науковиці. Адже ці листи мають надзвичайну цінність для вивчення життєвого і творчого шляху поета та формування його світогляду.

Вшанували та прочитали авторські вірші-посвяти поету-земляку незмінні учасники Стусівських читань на Вінниччині – Жанна Дмитренко, поетеса, громадська діячка, член НСПУ та Алла Боровська, відома вінницька поетеса.

Неабияким є інтерес і сьогоднішньої молоді до особистості Василя Стуса, його творчого доробку. Це продемонстрували наймолодші учасники сьогоднішніх Стусівських читань – вихованці Дитячої професійної тренінг-школи театру та кіно «Школа акторів» (керівник Артур Константинов), які прочитали його поезію.

Завершилися вересневі Стусівські читання музичною композицією «Розпросторся, душе моя» на слова Василя Стуса та патріотичною піснею «Вперед, Соколи!», якими привітали усіх присутніх Олександр Коваль, вчитель історії Гніванської гімназії №2, та Ніна Бегас, керівник народного вокального ансамблю «Оберіг».

Сьогодні Василь Стус актуальний як ніколи, і ми намагаємося віддати нашому геніальному поетові належну шану Це гордість і слава нашого народу. На прикладі життя і діяльності таких людей, як Василь Стус, виховуються теперішні і будуть виховуватися прийдешні покоління!

Слава Героям України, які віддали життя за Україну та, які нині виборюють її незалежність і територіальну цілісність нашої держави!

Віримо в Перемогу! Миру всім нам!