Письменники-спілчани на Стусівських читаннях

Учасники Стусівських читань-2020

Учасники Стусівських читань-2020

Уже понад чверть століття Вінницька обласна наукова бібліотека імені Тімірязєва проводить літературні читання з нагоди дня народження українського поета, Героя України Василя Стуса. Цього року у рамках Стусівських читань 16 січня 2020 року відбулася і науково-практична конференція «Слово поета: від вічного до земного», яка об’єднала стусознавців з різних закладів. У своїх доповідях вони презентували наукові розвідки щодо творчого доробку письменника-земляка. Усі презентовані доповіді уже кілька років поспіль записують працівники бібліотеки, формуючи мультимедійне електронне видання, присвячене життю і творчості Василя Стуса.

«Літературна практика нашого земляка проявлялася у різних жанрах – поезія, проза, літературна критика, публіцистика, поетичний переклад тощо. Творча спадщина письменника вміщена в 6 томах (8 книгах) та низці інших видань. Але наукові розвідки про його творчість продовжують досліджувати науковців, літературознавців, літературних критиків, перекладачів. Серед них – чимало науковців і письменників Вінниччини та Донеччини, зокрема з Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського та Донецького національного університету, який гордо носить ім’я поета. Їхні доповіді, починаючи з 2018 року, ми збираємо у мультимедійне видання, яким можуть користуватися читачі нашого закладу», – коментує заступник директора бібліотеки Галина Слотюк.

Традиційно Стусівські читання розпочалися із запалення символічної свічі пам’яті біля погруддя Василя Стуса на знак вшанування видатного земляка. Потім науковці презентували свої доповіді, у яких йшлося про спогади поета, його епістолярну спадщину, вплив на польську літературу та навіть своєрідну оборонну систему у творчому процесі.

В конференції взяли участь також письменники-спілчани, зокрема відповідальна за випуск журналу «Вінницький край» Валентина Сторожук, з науковими доповідями виступили Ольга Пуніна та Ірина Зелененька. Модерував захід Віктор Крупка.

«Моя доповідь про те, як Стус з людини інтроверта зміг виробити власну оборонну система, тобто я розповідала на конкретних приклад, як формувався його авторитет, – уточнює доцент кафедри теорії та історії української і світової літератури Донецького національного університету імені Василя Стуса Ольга Пуніна. – Цього року до Дня народження Стуса у нас виник задум створити наукову платформу на філологічному факультеті під назвою «Василь Стус: поет, дивак і єретик», яка діятиме за трьома принципами: камерно, фахово і щиро. Ми запросили науковців, які упродовж багатьох років займаються вивченням творчості за різними напрямками. Серед них і українські і зарубіжні стусознавці. Плануємо на середину літа я вихід чергового випуску із серії «Стусознавчі зашити». На сьогодні їх є вже чотири, цього року будемо мати п’ятий».

До Стусівських читань у залах обласної бібліотеки відкрили три книжкові виставки, у яких представлені видання про умови виникнення шістдесятництва, постать Василя Стуса, а також дослідження його творчості, спогади та роздуми про поета. Відділ краєзнавства презентував виставку «Я прийду на Святвечір між люди…», у якій представлена добірка видань, що демонструють вплив Вінниччини на формування поета. Сектор газетної періодики підготував експозицію «Невпокорений лицар правди», яка складається з найактуальніших публікацій про Василя Стуса за останні роки. Серед презентованих періодичних видань чільне місце посідають і матеріали з газети «День». А наймасштабнішу експозицію-портрет «З голосу духовного вогню» розгорнули в загальному читальному залі бібліотеки. Її підготував відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих. Виставка складається з трьох розділів і містить найновіші надходження бібліотеки.

Раніше, 6 січня 2020 року з нагоди дня народження Василя Стуса працівники Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва та Донецького національного університету імені Василя Стуса вшанували пам’ять поета біля пам’ятника поета на Хмельницькому шосе. Урочистості також відбулися на батьківщині поета у селі Рахнівка Гайсинського району на Вінниччині.

Першоджерело: http://www.vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/23657-na-vinnychchyni-prokhodiat-stusivski-chytannia