Провели Василя Кобця у далеку дорогу

P01226-130208«Провели Василя Кобця у далеку дорогу… Нехай відпочиває у Царстві небесному від трудів праведних…» – сповістив у соціальних мережах 26 грудня 2020 р. Вадим Вітковський, голова Вінницької обласної організації НСПУ. Він виступив сьогодні з прощальним словом від вінницьких письменників, колег Василя Дмитровича по творчому цеху, на траурній церемонії прощання у залі «Плеяда» обласної державної філармонії.

«Несподівано пішов у далеку дорогу, звідки ще ніхто не повертався, відомий український письменник, наш товариш по перу Василь Дмитрович Кобець… Якби в Україні існувало почесне звання «Народний поет», що його дають не байдужі чиновники, а самі ЛЮДИ, як це на Кавказі (Расул Гамзатов, Кайсин Кулієв, Давид Кугультінов…), то одним з перших справедливо б його мав Василь Кобець! Чому? Бо я не знаю в Україні більше поетів, чиї б вірші прості люди читали у автобусах, електричках і на ринках… А Кобця і Василя Стуса читали! Він сам мені не повірив, і тоді я запросив його до свого села, де він познайомився з однією такою шанувальницею його творчості, яка знає напам’ять сотні Кобцевих поезій!… З відходом Василевим з цієї Землі осиротіла не лише його родина, але й десятки виплеканих ним у Стусівській громаді талантів, зрослих і змужнілих під теплим крилом Дмитровича… І наступні січневі Стусівські дні пройдуть уже без нього… І на Василя його не буде… І презентація книги-історії рідного Кобцевого села Слободище, написаної Дмитровичем за покликом синівського серця, відбудеться, на жаль, без нього, а він так хотів поїхати з нею до земляків, і ми уже з ним складали плани… Він дуже натрудився на цій грішній Землі, бував у найвіддаленіших її куточках, заробляв, як багато хто, у європейських далях, прагнув більшого весь час, хотів стати вищим над буденним і ставав, навіть змучене серце його зупинилося, кажуть, під час сходження трапом літака ДОГОРИ… Царствуй, друже! Вічна тобі пам’ять! …А сьогодні у Вінниці вперше пішов довгоочікуваний сніг. Природа плакала крижаними сльозами за Василем. Без Василя…»

На траурному мітингу щирі співчуття від громади висловили: Ольга Дернова, начальник управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації; Василь Петрук, заступник голови ГО «Конгрес української інтелігенції Вінниччини»; письменники Олег Чорногуз і Жанна Дмитренко. Сотнями співчутливих повідомлень рясніють соціальні мережі. Газета «Літературна Україна» і письменницький сайт надрукували некролог. Зокрема у ньому зазначається: «Сумна звістка надійшла з Вінниці – не стало відомого майстра слова, невтомного наставника творчої молоді, громадського діяча Василя Дмитровича Кобця, який свого часу був головою обласної організації НСПУ, членом її правління. Повен сил і творчих задумів, наш колега помер несподівано: його серце зупинилося на трапу літака. Небо покликало його у свої простори на 78-му році життя. Віримо, що в майбутньому у Вінниці буде засновано літературну премію імені Василя Кобця, названо його іменем одну з бібліотек, адже подоляни щиро шанували його за багатогранний талант, невичерпну енергію, меценатство в культурі та книговиданні. Хай пам’ять про тебе, Василю, буде високою і світлою!» Некролог підписали Михайло Сидоржевський, письменники-земляки: Степан Колесник, Петро Перебийніс, Андрій Гудима, Ніна Гнатюк, Наталка Поклад, Микола Дмитренко. Голова НСПУ Михайло Сидоржевський також відгукнувся на сумну подію особистим повідомленням на сторінці у мережі Фейсбук: «Безжальний і тяжкий 2020 рік продовжує свою чорну косовицю. Наша спілчанська родина зазнала ще однієї непоправної втрати. Відійшов у засвіти вінничанин Василь Кобець – талановитий письменник, ініціативний у добрих починаннях громадський діяч. На жаль, наші шляхи з шановним Василем Дмитровичем майже не перетиналися, однак від старших і молодших вінницьких колег я чув про нього багато схвальних слів. Безперечно, добрі справи, зроблені паном Василем, і книги, написані ним, залишаться жити. Як і пам’ять про цю непересічну особистість. Від імені Національної спілки письменників України висловлюю співчуття рідним і близьким Василя Дмитровича».

Попрощатися з Василем Кобцем в «Плеяді» і висловити співчуття родині померлого – вдові Оксані Олексіївні й синам Павлу та Тарасу – прийшли сотні вінничан, зокрема його колеги-письменники: Світлана Блонська, Віталій Борецький, Вадим Вітковський, Петро Гордійчук, Жанна Дмитренко, Петро Зарицький, Ірина Зелененька, Михайло Каменюк, Віктор Крупка, Леонід Куций, Анатолій Мартинюк, Віктор Мельник, Руслана Мельничук, Юрій Плясовиця, Анатолій Подолинний, Лариса Сичко, Андрій Стебелєв, Зоя Тищенко, Світлана Травнева та інші…

P01226-130318Помер Василь Кобець раптово від тромбоемболії судини 17 грудня 2020 р. в Єгипті на трапі літака, повертаючись в Україну з відпочинку. Поховали його сьогодні, 26 грудня 2020 р., на дев’ятий день, на Центральному кладовищі Вінниці на Хмельницькому шосе. Вічна пам’ять!