Наші письменники в селі Човновиця на Оратівщині

Човновиця_280920_228 вересня 2020 р. в Будинку культури с.Човновиця Оратівського району з великим успіхом пройшла презентація книги-історії села Закриниччя, яке входить до Човновицької ОТГ. Авторами книги стали уродженець Закриниччя, нині київський підприємець Олександр Татарчук, краєзнавці Надія Бойченко та Жанна Тарнавська. Їх сердечно вітали і дякували односельці із Закриниччя та жителі Човновиці, адже ці два села поєднує спільна радісна і гірка історія і знаходяться вони неподалік один від одного. Презентацію осяяли сердечні схвильовані виступи авторів книги, сельчан та їх гостей, що причетні до видання історії Закриниччя, яка вийшла черговим томом у народній серії «Моя Вінниччина». Творчу групу видавництва цього разу складали його директор Вадим Вітковський, редактор серії книг «Моя Вінниччина» Михайло Каменюк, письменники Жанна Дмитренко та Андрій Стебелєв, фотохудожник Олександр Гордієвич. З ними був також запрошений на презентацію видавцями та громадою села Консул Республіки Польща у Вінниці Дамян Цярцінські, адже чимало сторінок книги-іменинниці присвячені власникам Закриниччя кінця ХІХ-початку ХХ століття польській родині Вільчинських.
Вадим Вітковський вручив авторам книги про Закриниччя Почесні грамоти Вінницької обласної державної адміністрації та обласної ради, а також повідомив приємну вість: згадана книга занесена до Книги рекордів України з записом: «Вперше, видавництво – найбагатотомніше видання історії міст, сіл і хуторів України коштом обласного бюджету – в кожен дім села». Дипломи про занесення в Книгу рекордів України отримали заступник голови Вінницької ОДА Ігор Івасюк, як голова редколегії книжкової серії «Моя Вінниччина»; виконавці проекту: начальник департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Світлана Василюк, директор Вінницької обласної комунальної установи «Видавничий Дім «Моя Вінниччина» Вадим Вітковський, редактор книжкової серії «Моя Вінниччина» Михайло Каменюк, а також один з авторів книги про рідне Закриниччя Олександр Татарчук.
Відбувся схвильований обмін думками, враженнями, пропозиціями….а ще – музикою, віршами, піснями і книгами. Усім гостям на вишитих рушниках господарі піднесли пишні подільські короваї. У відповідь Консул Республіки Польща Дамян Цярцінські подарував сільській бібліотеці альбом з краєвидами своєї країни, Вадим Вітковський – книгу варшав’янки Ірен Вільчинської про свою родину. Щиро вітали земляків з визначною подією уродженці Човновиці – голова Човновицької ОТГ Подолянчук (Сокур) Ганна Федорівна, голова Оратівської районної ради Галина Лошак та провідний методист Вінницького обласного Центру народної творчості Сергій Бугай, чиї краєзнавчі розробки знані на весь край.
До речі, одна з авторів презентованої книги Надія Гаврилівна Бойченко працює в Човновиці сільським бібліотекарем. Бібліотека розміщується тут-таки, на другому поверсі Будинку культури. Письменники-гості Михайло Каменюк та Андрій Стебелєв, знайомлячись з затишними бібліотечними кімнатами, були вражені збереженим та надбаним обширним бібліотечним фондом. Обидва навіть відшукали на бібліотечних полицях вже раритетні книги, до створення яких вони причетні особисто і яких у них вже немає навіть по примірнику. Для Андрія Стебелєва це збірник поезій «И в скольких жила дзеркалах», присвячених Анні Ахматовій, до якого він писав передмову і в якому є його вірші; для Михайла Каменюка – перекладений ним і виданий ще до здобуття Україною незалежності роман А.Баюканського «Соколині ратники», де, до речі, також піднято польську тему: твір про життя на сахалінській каторзі польських повстанців проти Російської імперії в ХІХ столітті.
А з усіх пропозицій того дня найбільше підтримки отримала наступна: після історії Закриниччя слід негайно готувати і видати окрему історію Човновиці – села з міцними трудовими та творчими традиціями. Тим паче, що цікавого документального матеріалу усе прибуває.
Село благословило також свою уродженку Галину Лошак на участь у наступних виборах, земляки підтримуватимуть її кандидатуру на посаду Оратівського селищного голови.