Наші письменники на Іллінеччині
29 жовтня 2019 року до села Китайгород Іллінецького райлну завітала делегація письменників у складі – Михайла Каменюка, Валентини Сторожук, Ольги Зайцевої та барда Тетяни Скомаровської.
Михайло Каменюк звітує про цю подію на сторінці у Фейсбуці «Видавничий дім Моя Вінниччина»: «Переповнений зал сільського Будинку культури. Тут відбувається презентація книги-історії села «Наш Китайгород», автор – уродженка Китайгорода, а нині вінничанка Тамара Рафаловська (книга щойно вийшла в серії «Моя Вінниччина» Видавничого Дому «Моя Вінниччина»). Ще один автор книги – батько Тамари Рафаловської Сергій Степанович. Це він – учитель історії місцевої школи все життя збирав, систематизував матеріали, документи з історії Китайгорода, мріяв про стаціонарний сільський музей, але за життя написати і видати книгу не спромігся. Тепер справу батька довершила донька – і все село зійшлося подякувати їй за це, а також вінницькій обласній владі, яка фінансово підтримала видавничий проект по публікації книг-історій усіх сіл Вінниччини і зробила можливим ось такі чудові презентації.
Творча група Видавничого Дому «Моя Вінниччина» (заступник головного редактора журналу «Вінницький край» Валентина Сторожук, редактор книжкової серії «Моя Вінниччина» Михайло Каменюк, редактор обласного радіо, поетеса Ольга Зайцева, композитор і виконавець пісень Тетяна Скомаровська), приїхавши до Китайгорода на свято книги, перш за все завітали до родинного гнізда Рафаловських, знаних і улюблених селом вчителів. Їхня домівка – справжній самобутній музей народно-прикладного мистецтва. Дружина Сергія Степановича Рафаловського Розалія Никонівна теж була вчителькою, викладала хімію, першою в районі отримала звання заслуженого вчителя України. А крім усього була видатною майстринею вишивки, ткацтва, її неповторними виробами прикрашені усі кімнати в ошатному домі. Тепер господу, наїжджаючи з Вінниці та Миколаєва, любовно зберігають діти – Тамара та Олена. Гості сфотографувалися з ними під родинним горіхом, а тоді попрямували до Будинку культури на презентацію.
Китайгород славен своєю історією. Тут живуть господаровиті люди, які свого часу вивели місцевий колгосп у мільйонери. Китайгородська школа досі зостається передовою в Іллінецькому районі. Про минуле, сучасне і майбутнє говорилося на цьому славному сході села. Читалися вірші, співалися пісні. В сусідній з актовою залою музейній кімнаті – вражаючі свідки поетичної самобутності китайгородців: неповторної краси і оригінальності вишиті сорочки, рушники, рідкісні речі у скрині 1888 року виробництва, прикрашений портрет Тараса Шевченка з фірмовим вишитим клеймом: КИТАЙГОРОД.
Презентована книга розійшлася в той день за мить. Доведеться думати про додатковий наклад. І це прекрасно. Проект «Моя Вінниччина» повертає людям бажання осмислити своє життя, підносить в цінності теперішнього побуту ЇЇ ВЕЛИЧНІСТЬ КНИГУ».