Михайло Сидоржевський. ПРО СТАНОВИЩЕ І ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ НСПУ
Доповідь голови НСПУ М. О. Сидоржевського на засіданні правління 26 березня 2015 р.
ПРО СТАНОВИЩЕ І ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ
НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ПИСЬМЕННИКІВ УКРАЇНИ
29 листопада 2014 року відбувся позачерговий з’їзд НСПУ, на якому було обрано нове керівництво Спілки. Ми отримали дуже непростий спадок. Внаслідок важкої хвороби голови НСПУ Віктора Баранова, а також розбалансованості окремих структурних підрозділів Спілка значною мірою фактично втратила керованість. При цьому буде справедливим відзначити заслугу в.о. голови НСПУ Олександра Божка у збереженні хисткої рівноваги у винятково складний для життя Спілки час літа і осені минулого року. Важливі рішення, наскільки я знаю, йому іноді доводилося приймати в оперативному порядку, беручи відповідальність на себе.
На цей час тривали суди (вони і досі продовжуються) з ТОВ «Банкова, 2» з приводу нашої території, незаконно відібраної у Спілки цієї комерційною структурою.
Дуже непростими були стосунки між керівництвом Спілки і ДУМу. Гендиректор ДУМу М.Грицик фактично діяв у автономному режимі, ігноруючи вказівки і рішення керівництва НСПУ і нерідко не рахуючись із потребами Спілки в вимогами Статуту.
Крім того, як я вже сказав, тривалий час важко хворів Голова НСПУ, що не могло не позначитися на роботі керівних органів Спілки. Порушення балансу у взаємовідносинах керівництва НСПУ призвело до того, що впродовж короткого часу було змінено кількох заступників голови НСПУ. Надзвичайно важлива посада відповідального секретаря тривалий час взагалі залишалась вакантною. На якийсь час фактично значною мірою було втрачено зв’язок між керівництвом НСПУ і обласними організаціями. Не було злагодженості в роботі Секретаріату, на засіданнях якого періодично виникали досить гострі дискусії і полеміка. Окремі секретарі повністю ігнорували роботу Секретаріату, інші намагалися нав’язати своє, суб’єктивне бачення життєдіяльності Спілки. Нездоровими залишались відносини між окремими секретарями Спілки і керівництвом найбільшої – столичної організації, що також не могло не позначитися на керованості Спілкою. Тривалий час продовжувався конфлікт між керівництвом НСПУ і головою Київської обласної організації Спілки. На балансі Приймальної комісії НСПУ накопичилося десятки і десятки справ, багато з яких навіть не реєструвалися. Газета НСПУ «Літературна Україна» фактично перетворилася в ручний рупор, який обслуговував потреби переважно корпоративно-приватного порядку, негативно впливаючи на реноме видання і авторитет НСПУ.
Ось таким був спадок, отриманий нами на з’їзді 29 листопада.
Нагадую, що все це відбувалося на тлі бурхливих подій Революції гідності і російсько-української війни, а також перманентного сповзання НСПУ, як і інших національних творчих спілок, на маргінеси суспільно-політичного життя країни. Чому так відбувалося, і що тут залежить від нас – це тема для іншої розмови. Скажу лиш, що, безперечно, Спілка письменників мусить повернути собі статус впливової громадсько-політичної структури, котра стоїть в обороні національних культурних і духовних цінностей.
Слід зазначити, що діяти нам доводиться за умов різкого зменшення бюджетного фінансування діяльності НСПУ. Якщо в 2014 році для Спілки було виділено 1 млн. 625 тис. грн. бюджетних коштів, то нинішнього року – лише 920 тисяч.
Це при значному підвищенні тарифів на опалення. Відтак, у нинішньому опалювальному сезоні ми змушені економити на опаленні. Так, якщо минулорічного опалювального сезону для потреб Будинку письменників було витрачено 162 гікокалорії, то нинішнього – лише 83, тобто фактично вдвічі менше. Однак минулої зими ціна за одну гікокалорію становила 203 гривні, і всього за зиму ми заплатили 32 тисячі 907 гривень, а нинішньої зими ціна зросла більш ніж у шість разів – до 1326 гривень за одну гікокалорію, і ми заплатили за тепло 110 тисяч 575 гривень. А з 1 березня ціна ще виросла на 42,7%, і тепер становить 1892 гривні за одну гікокалорію.
До цього часу не підключене опалення до будівлі НСПУ в зв’язку з відсутністю грошових коштів на попередню оплату (40 000,00 грн).
Також у нинішньому році зросли ставки земельного податку. Якщо за перший квартал минулого року по Будинку письменників ми заплатили близько 56 тис. гривень, то за аналогічний період нинішнього ця сума склала близько 73 тис. гривень. Ще більше зріс земельний податок за Ірпінський будинок творчості. За перший квартал минулого року ми заплатили трохи більше 30 тис. гривень, а нині – понад 115 тис. гривень, тобто майже в чотири рази більше.
Якими були і якими є наші дії, спрямовані на збереження Спілки в цих надзвичайно складних умовах?
Насамперед ми переглянули розцінки по наших угодах на оренду майна, а також підписали нові угоди про оренду в Будинку письменників. Хочу зазначити, що нові угоди про оренду ми підписуємо терміном на три роки. Так от, підвищення розмірів орендної плати та додаткова здача в оренду приміщень дало нам можливість збільшити надходження грошей майже на 56 тис. гривень у місяць. Таким чином, усього на сьогодні за місяць ми отримуємо від оренди наших приміщень понад 138 тис. гривень (у минулому році ця цифра становила трохи більше 82 тис. гривень), що дозволить нам за рік отримати від оренди близько 1 млн. 660 тис. гривень.
Також нам вдалося домогтися від одного з наших орендарів – Чорноморської телерадіокомпанії – погашення заборгованості на суму 207 тис. гривень, яка виникла в 2011 — 2012 роках, і яку орендар дотепер відмовлявся сплачувати. Укладено угоду про повне погашення заборгованості з 1 лютого щомісяця по 25 тис. гривень. Вже надійшло 50 тис. гривень.
Отож, за перший квартал нинішнього року ми отримали (включно з ПДВ) 383 тис. гривень. До цього додаємо 233 тис. гривень бюджетних коштів за перший квартал. Таким чином, загальна сума коштів, отриманих у першому кварталі, становить близько 616 тис. гривень.
Однак наші доходи не покривають наших видатків. З причини, повторюю, значного зменшення бюджетного фінансування і багаторазового зростання цін на опалення і розміру земельного податку. Наші видатки за перший квартал становлять близько 980 тис. гривень. Отже, дефіцит спілчанського бюджету за перший квартал становить понад 360 тис. гривень, або 120 тис. гривень щомісячно. За рік цей борг становитиме майже півтора мільйони гривень. Запитання: що ми будемо недоплачувати? Комунальні? Земельний податок? Зарплатню?
Звичайно, ми не можемо цього допустити.
Відповідно, треба шукати резерви і можливості. Як ліквідувати щомісячний «мінус» 120 тисяч гривень?
Перша пропозиція — внесення змін до штатного розкладу НСПУ. Прошу з розумінням поставитися до цього нашого вимушеного кроку. З початку року ми здійснили деяке скорочення центрального апарату Спілки і суміщення кількох посад. Також ми зменшили – на 500 гривень кожному – з 1 березня зарплатню керівництву Спілки, починаючи з голови. Крім цього, скорочення відбудуться і на рівні обласних організацій, адже навряд чи сьогодні є потреба і можливість утримувати в обласній організації, скажімо, посаду літконсультанта. У розпорядження кожної обласної організації на зарплатню буде виділятися щомісячно по дві тисячі гривень.
Все це дасть нам можливість щомісячної економії у розмірі приблизно 27 тисяч гривень.
Однак звідки взяти ще понад 80 тис. гривень?
Не виключаю, що доведеться й надалі застосовувати більш радикальні скорочення. Ми змушені будемо це робити.
Також нам потрібно повернутися до реалізації минулорічної ухвали Секретаріату НСПУ від щодо надходжень коштів від здачі в оренду приміщення по вул. О.Гончара, 52 на розрахунковий рахунок власника – НСПУ. Щомісячно це 52,4 тис. гривень. На сьогодні, як відомо, ця ухвала не виконується, і кошти продовжують надходити на розрахунковий рахунок «Вигодонабувача» — ДУМ НСПУ.
Взагалі, щодо ДУМу в нас непроста ситуація. З одного боку, за минулої каденції ми неодноразово – і на засіданнях Секретаріату, і на засіданнях Ради, і на з’їзді 29 листопада – розглядали це питання. Навіть двічі приймали рішення про ліквідацію цієї структури, які не виконувалися. Взагалі, незрозумілою є необхідність існування цього спілчанського сателіта, зважаючи на те, що сама Спілка, згідно зі Статутом, має права господарюючого суб’єкта, і користується цим правом.
Разом з тим, очевидним є те, що ми не можемо сьогодні ліквідувати ДУМ, оскільки на ньому від наших попередників висить дуже багато боргів, і в разі закриття ці борги ляжуть на баланс Спілки.
На мою думку, філософія нашого питання щодо ДУМу має полягати у поступовому зменшенні, аж до юридично необхідного мінімуму, присутності ДУМу в спілчанському житті. Адже всі видатки – і по комунальних оплатах, і по сплаті земельного податку, в тому числі і щодо об’єктів, гроші за оренду від яких отримує ДУМ, здійснює НСПУ. Фактично ДУМ перебуває на утриманні Спілки. Питається: навіщо нам такий нахлібник? У чому полягає сенс його існування? Отже, необхідно рухатися у напрямку мінімізації присутності цієї структури. Перші кроки в цьому напрямку ми зробили. Значно скорочено центральний апарат ДУМу. Залишено лише посаду голови і головного бухгалтера. Наступний крок – реалізація ухвали Секретаріату щодо Гончара, 52. Далі ми будемо рухати в цьому ж напрямку.
Таким чином, ми зможемо практично покрити видатки і ліквідувати дефіцит спілчанського бюджету.
Хочу зазначити, ми здійснюємо і будемо здійснювати кроки, спрямовані на забезпечення достатнього фінансування Спілки. Маю на увазі зокрема наше звернення щодо зменшення розміру земельного податку на адресу Ірпінського міського голови В.Карплюка (я вже тричі з ним зустрічався і попередня домовленість з цього приводу досягнута), клопотання щодо зниження рівня оплати за опалення Будинку письменників. Також, на рівні Координаційної ради голів національних творчих спілок, ставимо питання про збільшення розміру бюджетного фінансування, принаймні, до рівня минулого року, а також про зниження тарифів на опалення.
Разом з тим, необхідно розв’язати проблему ефективного використання наших будинків творчості. Це ще один наш великий резерв, яким ми мусимо розпорядитися по-господарськи. Головний із них – Ірпінський будинок творчості. Нагадую, що на засіданні Ради НСПУ від 27 березня минулого року було прийняте рішення про розбудову, реконструкцію та капітальний ремонт БТП «Ірпінь». З суб’єктивних і об’єктивних причин те рішення не було реалізоване, але залишається в силі. Нещодавно ми це питання розглядали на засіданні Секретаріату, вирішено поновити кроки в цьому напрямку. Йдеться про передачу права на постійне користування частини території Ірпінського будинку творчості інвестору (приблизно 4.8 га з 11). Ця територія заболочена і впродовж багатьох років Спілкою не використовується. Ірпінська міська влада пропонує на площі 4.8 га обладнати міський парк культури і відпочинку. Натомість передбачається здійснення розбудови, реконструкції та капітального ремонту БТП «Ірпінь» коштом інвестора. Як я вже сказав, з цього приводу я вже тричі зустрічався з міським головою Ірпіня. Зараз ми працюємо над підготовкою відповідної угоди, яка буде підписана – якщо ми дамо на це згоду – тільки після рішення Правління НСПУ.
Вимагає належного вирішення також робота наших будинків творчості в Одесі та Трускавці. Будемо вносити пропозиції з цих питань, і гуртом радитися.
Щодо нашого кримського майна, то зрозуміло, що вирішення його долі цілком залежить від розв’язання цього питання в політичній площині.
Я коротко доповів вам, шановні колеги, про становище Спілки і деякі наші плани.
Разом з тим, незважаючи на винятково складні обставини, ми працюємо, в нашій діяльності є кілька головних напрямків, і на цьому я хочу зупинитися детальніше.
Що зроблено фактично за перших сто днів нашої роботи?
Видавничий напрямок.
Ми започаткували кілька проектів, реалізація яких запланована на найближчий час.
– Видавничий проект «Банкова, 2»: 10 книжок, зокрема антологія молодих поетів та перші прозові книжки молодих авторів. Це проект, започаткований КО НСПУ в 2013 році; тоді коштом київського міського бюджету вийшло друком 32 найменування книжок.
– 10 книжок у видавничому проекті Міністерства культури з творами антиколоніального спрямування. Це книжки про національно-визвольні змагання українського народу ХХ-ХХІ століть (УПА, дисидентство, Революція Гідності, російсько-українська війна на Донбасі).
– Видання антології 50 кращих сучасних українських поетів покоління шістдесятих, сімдесятих, вісімдесятих, дев’яностих та двотисячних років.
– Конкурс сучасного українського афоризму. Видання антології українського афоризму.
– Видання антології сучасного українського оповідання румунською мовою та презентація антології в Бухаресті. Видання та переклад антології сучасного румунського оповідання українською мовою та презентація антології в Києві. Проведення в НСПУ вечора сучасної румунської поезії.
– Видання антології сучасної української поезії в Молдові. Видання антології сучасної молдавської поезії в Україні.
– Видання антології сучасного українського оповідання турецькою мовою. Видання антології сучасного турецького оповідання українською мовою.
– Спільне видання КМДА та КО НСПУ посібника для київських школярів «Знову цвітуть каштани: Київ у творах українських письменників», який буде вивчатися на уроках літератури рідного краю.
Також передбачається найближчим часом проведення робочої наради, на якій буде обговорено питання діяльності видавництва «Український письменник».
Внутрішньоспілчанські проекти і заходи презентаційного і структурного характеру
Розроблено, розглянуто на засіданні Секретаріату і запропоновано на розгляд Правління Положення про Секретаріат НСПУ.
Проведено звітно-виборчу конференцію КО НСПУ. Головою столичної організації обрано Володимира Даниленка.
Проведено березневі Шевченківські урочистості.
Затверджено новий склад Всеукраїнської приймальної комісії на чолі з Петром Засенком. На момент їхнього затвердження не розглянутими залишалися 98 справ про вступ. Крім того, ще кілька десятків справ було знайдено на полицях шаф навіть не розпакованими.
Затверджено нові склади журі таких літературних премій: імені Івана Огієнка, імені Євгена Плужника, «Благовіст», імені Павла Тичини, імені Олеся Гончара, «Гранослов». Готуються до розгляду решта складів журі спілчанських премій.
Створено військово-шефську комісію на чолі з заступником командира батальйону ОУН Борисом Гуменюком і Анатолієм Гаєм.
Відбулась зустріч керівництва НСПУ з заступником міністра культури Р.Карандєєвим, а також зустріч голови НСПУ з заступником міністра культури Ліховим.
У Будинку письменників почала діяти книгарня-вітальня. Орендує це приміщення на платних умовах (2 тис. гривень на місяць) видавництво «Український пріоритет».
Запроваджено програму «Літературно-мистецькі проекти». У минулому році КО НСПУ розробила та реалізувала чотири великих літературно-мистецьких проекти: «Поетична весна 2013», «Тарасове слово в Києві» до 200-річчя Т.Г.Шевченка, до 100-річчя поховання Лесі Українки та Воронькові читання з нагоди 100-ріного ювілею поета. Плануємо продовження реалізації відповідних проектів. Зокрема, вже нинішнього року, з ініціативи Антонії Цвід, започатковано проект «Театр з автографом», в рамках якого проведено вечір у Будинку письменників пам’яті героїв Майдану та здійснено поїздку до Житомира.
Започаткована щорічна рейтингова акція творчих спілок за участю НСПУ та АУП «Книжка року».
У стінах Будинку письменників, з ініціативи Дмитра Павличка, зародився громадський рух «Україна в НАТО», метою якого є громадська робота в напрямку набуття Україною статусу члена НАТО.
Упродовж останнього часу зросла активність, у тому числі і з ініціативи керівництва НСПУ, Координаційної ради голів Національних творчих спілок України. Розпочато підготовку до Об’єднаного пленуму Національних творчих спілок, на якому планується повести принципову розмову про гумінтарну політику держави.
Спільно з Товариством «Просвіта» НСПУ стала ініціатором проведення постійно діючого форуму з питань державної гуманітарної політики. В Укрінформі, з трансляцією в телеефірі і в Інтернет-просторі, відбулися два засідання форуму, присвячені таким темам як інформаційна безпека, мовна політика і церковна проблематика.
З огляду на ключову роль НСПУ в культурному та громадському житті України, слід і надалі приділяти увагу розвитку тісної співпраці НСПУ з громадськими і творчими організаціями, що діють в нашій державі, координації з ними спільної діяльності у відстоюванні та примноженні культурних, мистецьких, історичних цінностей українського народу. З цією метою планується регулярно проводити спільні заходи з такими організаціями як «Просвіта», Спілка кінематографістів, Спілка художників, Спілка композиторів, Спілка театральних діячів та ін., організовувати круглі столи з обговорення актуальних проблем, які стосуються не лише сфери культури, а й, зокрема, тих суспільних процесів, що мають місце в нашій державі, і від яких залежить доля української нації, надто в цей визначальний період нашої історії. Враховуючи війну, яку веде наш народ проти російського агресора та його посіпак на сході України, вважаємо б за необхідне посилити шефську роботу у військових частинах ЗСУ та госпіталях, уклавши, зокрема відповідну угоду з командуванням ЗСУ. З цією метою створено Війського-шефську комісію НСПУ, яку очолили Віктор Гуменюк і Анатолій Гай.
Значна увага надається мас-медійному напрямку нашої діяльності, насамперед налагодженню зв’язків із Національною спілкою журналістів, Київським прес-клубом та Комітетом захисту українських журналістів.
Важливим чинником життєдіяльності Спілки є спілчанська газета «Літературна Україна». Мусимо визначитись із питанням щодо головного редактора цього видання.
Завершено створення спілчанського сайту «Апостроф», на якому буде вся інформація про НСПУ, плани заходів та електронна бібліотека з творами сучасної української літератури.
Започатковано функціонування прес-клубу НСПУ (ведучий С.Соловйов). Проведено першу зустріч з колишнім міністром закордонних справ України Володимиром Огризком.
Нам необхідно узагальнити інформацію про друковані видання, які виходять за участі НСПУ як у Києві, так і в областях, і налагодити обмін інформацією між ними.
Заплановано щорічне вручення спільної премії НСПУ та АУП «Дебют» за краще дебютне видання року, а також спільний проект з КМДА та Київським метрополітеном розміщення в Київському метро афоризмів сучасних українських письменників. Також у наших планах — реалізація спільного з Міністерством культури України проекту Інституту Української Книги, який буде займатися пропагандою за кордоном творів української літератури.
Міжнародний напрямок
Проведено дві наради з питань контактів НСПУ з зарубіжними колегами.
Визначено такі напрямки.
Налагодження та підтримання контактів із дипломатичними представництвами іноземних держав в Україні з метою:
а. Донесення інформації про позицію Спілки як громадської організації щодо актуальних проблем життя країни.
б. Одержання інформації про міжнародні виставки, гранти, стипендії, конкурси, в яких могли б брати участь українські письменники.
в. Проведення спільних заходів із вшанування видатних зарубіжних письменників.
г. Опрацювання питання випуску обмінних книжок та окремих публікацій на двосторонній основі.
Налагодження співробітництва з Департаментом світового українства та культурно-гуманітарного співробітництва МЗС України щодо:
а. З’ясування можливості участі Спілки в культурно-гуманітарних проектах МЗС.
б. Одержання інформації про культурні заходи в країнах перебування диппредставництв України та можливої участі в них НСПУ.
в. Надання сприяння в забезпеченні диппредставництв України за кордоном якісною українською літературою.
– Забезпечення участі представників зарубіжних країн у важливих культурних та суспільних акціях Спілки.
– Опрацювання спільно з Міністерством освіти і науки України питання проведення обмінних мовних курсів для молодих українських та зарубіжних перекладачів.
– Створення бази даних зарубіжних перекладачів української літератури.
– Створення бази даних письменницьких організацій іноземних держав.
– Ведення щомісячної сторінки літературного перекладу в «Літературній Україні».
Співпраця з Білоруссю: Проведення дводенного науково-практичного семінару в червні 2015 року «Тенденції розвитку сучасної української та білоруської літератури». Дні білоруської культури в Україні (жовтень 2015 р.). Видання 3-х книжок сучасної української літератури білоруською мовою. Переклад та видання 3-х книжок сучасної білоруської літератури українською мовою.
Співпраця з Польщею: Підготовлено пропозиції НСПУ до міждержавної угоди щодо обміну літературами між Міністерством культури України та Міністерством культури Польщі.
Співпраця з Грузією: Підготовлено пропозиції НСПУ до міждержавної угоди щодо обміну літературами між Міністерством культури України та Міністерством культури Грузії.
Молодіжний напрямок. Діяльність Кабінету молодого автора
Це є надзвичайно важливий і перспективний напрямок нашої діяльності. Дбаючи про молодих, ми фактично дбаємо про майбутнє нашої Спілки. Тут слід відзначити такі ініціативи і проекти:
– Навести безпосередні творчі контакти з талановитою молоддю, перспективними початківцями, опікуватися ними, сприяти їхньому літературному зростанню в різних жанрово-стильових аспектах.
– Провести, спільно з видавництвом Самміт-книга, Молодіжний міжнародний літературний форум (кінець квітня ц.р.).
– Створити інформаційний «банк пам’яті» (тобто он-лайн ресурс та оф-лайн архів) про талановиту молодь, про кожного початківця зокрема, взявши його на облік, завести з ними активну й результативну переписку.
– Провести наприкінці року міжнародні літературні «бої» молодих.
– Залучити до роботи кабінету з молодими авторами професійних письменників, прихильних до початківців, наділених педагогічним тактом і вмінням організувати креативні пошуки.
– Реалізувати систему зустрічей творчої молоді з відомими письменниками, критиками, літературознавцями, з діячами мистецтв (створювати літературні школи, запроваджувати лекторії, організовувати поетичні/прозові/драматургічні практикуми-воркшопи тощо).
– Проводити літературні форуми та конкурси. Зокрема, поновити роботу Міжнародного конкурсу «Гранослов» (в рамках НСПУ й Міністерства молоді й спорту). Роботи вже надходять.
– Вести активний діалог з вишами (завести «базу» студентів та випускників спеціальності «Літературна творчість», познайомити їх між собою, створити поле для дискусії, полеміки, читання нон-стоп, діалогу та міжвузівської літературної співпраці).
– Регулярно проводити роботу з молодими авторами в НСПУ та на виїзних засіданнях в областях, в тамтешніх літературних гуртках і студіях (обласні наради молодих уже проведено за участі секретаря по роботі з молодими Лесі Мудрак у Хмельницькій, Херсонській, Рівненській областях). Найближчим часом планується проведення нарад молодих ще в кількох областях.
Соціальні ініціативи НСПУ
Національна спілка письменників України має спрямувати свої ініціативи на всебічну підтримку письменницької праці, письменницького побуту, письменницької психології та письменницького іміджу у нашому суспільстві. В умовах нинішньої української гуманітарної політики більшість письменників опинилися без засобів для нормального існування, за межею бідності та справедливості, без елементарного правового та соціального захисту, як з боку держави, так і з боку Спілки.
Тож завдання НСПУ полягає в тому, щоб за допомогою реалізації соціальних ініціатив у найкоротші терміни вивести українських письменників з тривалої гуманітарної кризи.
У цьому напрямку пропонуються такі кроки.
– надання державних стипендій письменникам;
– надання адресної матеріальної допомоги хворим і немічним письменникам із грошових внесків членів НСПУ та благодійних фондів гуманітарних організацій;
– надання допомоги на відпочинок для отримання пільгових путівок у Будинки творчості письменників та профільні санаторії;
надання допомоги на лікування та сприяння членам НСПУ в отриманні кваліфікованої медичної допомоги. За відсутністю власної поліклініки створити належні умови для профілактичного обстеження й лікування в обласних медичних установах та столичній Феофанії. Допомагати нужденним та хворим письменникам в організації оперативного лікування у спеціалізованих клініках.
У спектрі вирішення питань соціально-економічної допомоги також мають існувати соціальні програми НСПУ, а саме:
Програма «Вічність», що передбачає:
– встановлення меморіальних дощок письменникам, які залишили після себе солідну творчу спадщину;
– проведення творчих вечорів пам’яті із циклу «Негаснучі свічі».
Програма «Українські письменники дітям», що передбачає:
– тісну співпрацю обласних організацій НСПУ з обласними Департаментами освіти і науки з метою координації спільної діяльності з реалізації концепції гуманітарної освіти та національного виховання, організації культурно-мистецьких заходів у навчальних закладах на засадах українознавства та патріотичного виховання;
– акцію «Подаруй школі книжку».
Програма «Письменник і бібліотека» передбачає активну участь у співпраці українських письменників з міськими бібліотеками не лише під час зустрічей з дітворою, а й з дорослими читачами.
Регіональна політика
Як відомо, до складу Секретаріату вперше увійшли секретарі з регіональної політики – Анатолій Стожук і Віктор Мельник.
Планується здійснити такі кроки:
– Внесення змін до Положень обласних організацій НСПУ, приведення їх у відповідність до Статуту НСПУ.
– Оптимізація штатного розкладу в обласних організаціях, приведення його у відповідність з фінансовими можливостями НСПУ.
– Узагальнення інформації про становище в обласних організаціях НСПУ, про відносини з місцевими органами влади. Встановлення контактів із керівниками місцевих державних адміністрацій та рад. Підтримка обласних організацій у відносинах з владою на всіх рівнях.
– Систематичні виїзди на місця членів Секретаріату, участь у письменницьких зборах обласних організацій.
Приймається пропозиція, яку вніс В.Бондар, провести нараду обласних керівників.
Плануємо проведення в Будинку письменників творчих вечорів обласних організацій. Перший з таких вечорів – львівських письменників — відбудеться сьогодні. Найближчим часом заплановано проведення звітно-виборних зборів у таких обласних організаціях:
23 квітня – у Луцьку;
24 квітня – в Івано-Франківську;
12 травня – у Полтаві;
13 травня – у Дніпропетровську.
14 травня — Львові.
Також необхідно визначитися з датою проведення звітно-виборних зборів у Кіровограді. При цьому нагадую, що стосовно терміну перебування голів на посаді діє вимоги старого статуту, за яким голова обирався на трирічний термін. Тому у тому ж Кіровограді необхідно визначитися з датою проведення зборів навесні цього року.
За моїм дорученням ми зібрали інформацію з усіх обласних організацій, за винятком Кримської. Я уважно вивчив усю інформацію.
За браком часу не буду наголошувати на майнових проблемах, які існують в окремих обласних організаціях. У більшості організацій ці проблеми більш-менш вирішуються, хоча становище, звичайно, у більшості випадків непросте.
Потрібно думати і вирішувати по кожній організації зокрема.
Приміром, вдалося вирішити багаторічну проблему щодо використання приміщення, яке в Харкові займала редакція журналу «Березіль». Дві з чотирьох кімнат передано в користування Харківській обласній організації, яка здала їх в оренду. Дві залишено для журналу «Березіль».
Шановні колеги!
Багато що із зробленого нами залишилось поза межами щойно сказаного. Ще більше залишається незробленого. Ці проблеми переважно успадковані нами, але є такі, що вже виникли за нашої каденції. Звертаюся до вас з закликом про підтримку наших зусиль, спрямованих на збереження Спілки, а також нагадую про нашу спільну відповідальність за долю Спілки. Ваші вимоги, шановні члени Правління, як і ваша підтримка, сьогодні дуже потрібні всім нам, на кого Господь поклав відповідальність. Будьмо сильними і мудрими перед викликами часу.
Слава Україні!