Колюхівські терни Пантелія Марценюка

Виступає поетка Жанна Дмитренко

В серпні-вересні місяці 2014 року в окремих закладах культури та освіти Тиврівського району відбулася низка літературно-мистецьких заходів з відзначення 100-річного ювілею письменника-земляка Марценюка Пантелія Івановича. Ці заходи відбулись за підтримки Тиврівської районної ради та відділів освіти і культури районної держадміністрації.

Народився Пантелій Іванович 9 серпня 1914 року в селі Колюхів, що знаходилось на той час у складі  Тиврівської волості Брацлавського повіту. Саме цього року розпочалась Перша світова війна. Потім були роки революції і Українська народна республіка, більшовицька нова економічна політика і колективізація, голодомор і навчання у Тульчинському педучилищі та Немирівській педшколі.  В 1940 році молодий педагог був призваний до лав Червоної Армії, а точно через рік розпочалась Велика Вітчизняна війна. В одному з боїв, Пантелій Іванович від розриву снаряда отримав контузію та знепритомлений був захоплений фашистами у полон. Чотири довгих жахливих роки концтаборів довелось пережити солдату, проте він вижив і після втечі з полону в кінці 1944 року продовжив боротьбу з ворогом.

Після війни П.Марценюк повернувся до своєї праці на педагогічній ниві, де працював у ряді шкіл Тиврівського району (Гнівань, Сутиски, Колюхів, Витава). Після виходу на пенсію, відчуваючи наближення моменту переходу своєї душі у вічність, Пантелій Іванович пише історико-біографічну повість «Над Бугом-рікою», у якій ділиться з нами своїм поглядом на ті історичні події, сучасником яких він був. В цей час з під його пера виходять вірші «Думи мої, думи мої…», «Село моє» та інші. Пантелій Іванович Марценюк пішов у вічність у травні 2000-го року.

Для відзначення 100-річчя з дня народження письменника-земляка 9 серпня 2014 року в приміщенні Центральної районної бібліотеки Тиврівського району був організований літературний вечір. Бібліотечні працівники та син письменника Валерій Марценюк ознайомили присутніх з біографією ювіляра та його літературною творчістю. Учні Тиврівської школи і працівники відділу культури продекламували уривки з книги «Над Бугом-рікою» та окремі віршовані твори.

Заходи з відзначення 100-річчя з дня народження письменника-земляка Пантелія Марценюка продовжились 16 вересня 2014р. в школі 2-3 ступеню села Яришівки Тиврівського району шляхом проведення літературно-мистецької години під назвою «Над Бугом-рікою». Літературну годину відкрила директор школи Яцухно Наталія Іванівна. У своєму виступі вона відзначила, що Пантелій Іванович Марценюк розпочав свою педагогічну діяльність саме у школі села Яришівки. Було це в далекому 1932 році. В актовій залі школи зібрались учні школи, педагогічні працівники та жителі села Яришівки. Також на захід прибула група представників Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України – Андрій Валентинович Стебелєв, Жанна Віталіївна Дмитренко, та місцевий письменник Василь Борисович Заремба.

Ведучі літературної години довели до відома присутніх коротку біографію письменника, задекламували окремі фрагменти з його книги «Над Бугом-рікою». Інформація супроводжувалась презентацією ряду фотографій, що відобразили життєвий шлях Пантелія Івановича Марценюка. Окрасою літературного вечора стала пісня Олександра Клименко під назвою «Над Бугом-рікою», слова з якої були вибрані ювіляром у якості епіграфу до книги. Учні школи декламували вірші Пантелія Марценюка. Шкільний хор виконав декілька народних та ліричних пісень.

Письменник Андрій Стебелєв звернувся до присутніх з вітальним словом та закликав учнів уважно вивчати історію свого рідного краю. Поетеса Жанна Дмитренко розповіла про свої враження від спілкування з Пантелієм Івановичем Марценюком у школі села Витави. Було це у далекому 1972 році, коли Жанна Віталіївна тільки що розпочинала свій довгий шлях на освітній ниві. Вона зачитала присутнім свої вірші, присвячені ювіляру. Декілька музикальних творів та пісень виконала під час заходу творчий працівник Вінницького районного будинку культури Ольга Бойко. На заході була презентована невелика виставка творів Пантелія Івановича Марценюка.

В подальшому слово було надано сину ювіляра Валерію Марценюку, теж письменнику, який коротко розповів про нелегкий життєвий та творчий шлях батька. Він подарував  учасникам літературного вечора декілька екземплярів книги  Пантелія Івановича Марценюка «Над Бугом-рікою» та власних книг під назвами «Трагічна любов отамана Артема» і «Помста привида».

Завершився захід запрошенням на наступну літературно-мистецьку годину, яка має відбутись у школі села Яришівка 15 жовтня 2014 року. Є надія, що проведення таких літературно-мистецьких годин, присвячених творчості письменників-земляків, стане доброю традицією у освітніх закладах Тиврівщини.

Більш детальну інформацію про творчість письменника Пантелія Марценюка можна отримати, відвідавши Інтернет-ресурс www.walmar.in.ua.

Агенція «Радіоінформ»