IV Міжнародне літературно-мистецьке свято “Русалка Дністрова”-2015

ПРЕС-РЕЛІЗ

5 жовтня 2015 року в приміщенні Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Тімірязєва (головний корпус, 3 поверх) відбудеться прес-конференція членів оргкомітету ІУ Міжнародного літературно-мистецького свята «Русалка Дністрова», яке проходитиме на Вінниччині 6-8 жовтня.

З журналістами, представниками видавництв, читачами спілкуватимуться секретар Національної спілки письменників України Віктор Мельник, голова Вінницької організації Національної спілки письменників України Михайло Каменюк, керівник літературно-дослідницької експедиції «Слідами В.Свідзинського на Вінниччині», яка пройде в рамках свята, письменник Андрій Стебелєв.

Відбудеться відкриття книжкових виставок свята, зокрема, виставки краєзнавчих книг «Бібліотека «Русалки Дністрової».

Рідним передчасно померлої юної поетеси Олександри Бурбело, посмертно прийнятої до Національної спілки письменників України, буде вручено її письменницький квиток. Батьки О.Бурбело – учасники АТО.

 

ПРО  МІЖНАРОДНЕ  ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКЕ СВЯТО «РУСАЛКА ДНІСТРОВА»

Свято було започатковане три роки тому з ініціативи Вінницької організації Національної спілки письменників України і підтримане відповідно вінницькою обласною владою. В одному з інтерв’ю учасник свята, тодішній голова Національної спілки письменників України Віктор Баранов справедливо назвав це свято другим за значенням після щорічного Шевченківського.

Первинний задум свята «Русалка Дністрова» був таким: поєднати творчі інтереси, зусилля, проекти митців областей Південно-Західної України, через які протікає ріка Дністер. А це Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Чернівецька, Хмельницька, Вінницька та Одеська області, а також відповідні організації Молдови та Придністровської Молдовської Республіки. І робити це в основному на терені Вінниччини.

Проведення перших трьох свят викликало величезний резонанс не лише в Україні, а й за рубежем. До цього дійства активно долучились Єврорегіон «Дністер», українські закордонні громади Придністров’я.

Свято почало розростатись в постійно діючий проект з вивчення фольклору та етнографії, витоків народної творчості та промислів, розвитку «зеленого туризму» на півдні нашої області, стало місцем реалізації кількох молодіжних міжнародних ініціатив. Єврорегіон «Дністер» проголосив це свято своєю ідеологічною складовою.

Одразу набув значної міжнародної популярності культурологічний, історико-пізнавальний, краєзнавчий, літературно-мистецький альманах «Русалка Дністрова», до творення якого долучилися науковці, митці всієї України, закордоння, діаспори і який виходить у Вінниці. Зараз підготовлено до випуску 3-ій номер цього альманаху, який буде видано коштом обласного бюджету. Альманах став своєрідною писаною колективно історією Вінниччини та Поділля в цілому. Він започаткував книжкову серію «Бібліотека «Русалки Дністрової».

Для митців Вінниччини свято «Русалка Дністрова» стало ареною мистецьких виставок, можливістю популяризувати різноманітні таланти нашого краю, знайомити широку громадськість з нашим славним минулим, творчими здобутками, самовиражатись різним творчо-пошуковим об’єднанням, особливо молодіжним. Нині подано на розгляд за кордон кілька заявок на здобуття освітніх і творчих грантів в рамках програми «Русалка Дністрова»

Враховуючи складну цьогорічну обстановку в державі, пов’язану, зокрема, з військовими подіями на сході країни, вирішено цьогорічне (уже четверте) свято «Русалки Дністрової» провести в значно скромніших і менш витратних масштабах. Вирішено цілком присвятити захід 130-річчю нашого видатного земляка, поета «розстріляного Українського Відродження», перекладача, етнографа, архівіста Володимира Свідзинського і відповідно сфокусувати головні події цього заходу в Тиврівському районі, звідкіля Свідзинський родом.

 

ЗАХОДИ ПО ПРОВЕДЕННЮ

 ІУ МІЖНАРОДНОГО ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКОГО СВЯТА

«РУСАЛКА ДНІСТРОВА»,

ПРИСВЯЧЕНОГО 130-РІЧЧЮ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

 ВОЛОДИМИРА СВІДЗИНСЬКОГО

 

1. Відкриття книжкових виставок «До 130-річчя Володимира Свідзинського» та «Бібліотека «Русалки Дністрової» з проведенням прес-конференції про свято в бібліотеці імені Тімірязєва.

5 жовтня  11.00

Демонстрація цих виставок в Тиврівському РБК під час проведення там урочистого ювілейного вечора 8 жовтня

2. Робота літературно-дослідницької експедиції «Слідами Володимира Свідзинського на Вінниччині» в Тиврівському, Тульчинському, Ямпільському, Чернівецькому районах. Відкриті уроки літератури, зустрічі з читачами науковців та письменників.

6-7 жовтня

3. Лекція про життя і творчість В.Свідзинського учасника експедиції, вченого-літературознавця, члена Міжнародного ПЕН-клубу Елеонори Соловей в Донецькому університеті у Вінниці

7 жовтня

17.00

5. Ювілейний вечір з нагоди 130-річчя від дня народження В.Свідзинського в Тиврівському РБК.

Урочисте засідання, концерт за участі відомих письменників, майстрів мисетцтв, фольклорних колективів Тиврівщини.

8 жовтня 16.00

6. Видання третього випуску альманаху «Русалка Дністрова»