До 95-річчя Вінницького музею Михайла Коцюбинського

Музей-садиба. Художник Микола Бурачек, 1928 р.

Музей-садиба. Художник Микола Бурачек, 1928 р.

8 листопада 2022 року Вінницький літературно-меморіальний музей імені Михайла Коцюбинського відзначає  95-річний ювілей.

Саме у цьому будинку в 1864 році народився видатний український письменник Михайло Михайлович Коцюбинський.

За 95 років тут побували мільйони відвідувачів, зросли покоління культурних діячів та продовжують надихатись Генієм усі його поціновувачі.

З нагоди ювілею у музеї відбулись урочистості. До свята працівники закладу  підготували виставку  картин «Музей і час»- на тринадцяти полотнах  заклад зображено в різних інтерпретаціях у різні роки, презентовано відео «Історія музею».

Доторкнутись до атмосфери часів Михайла Коцюбинського  допомогли молоді театрали та музиканти нашого міста за ініціативи ГО «Креативний простір».

Директор департаменту культури ВМР Максим Філанчук від імені міського голови Сергія Моргунова та Вінницької міської ради  привітав колектив зі святом, подякував працівникам музею за їх відданість своїй справі та любов до рідного міста.

Також працівників музею з визначною датою привітали: депутат обласної ради та  голова Вінницької обласної організації профспілки працівників культури Тетяна Побережна, директор департаменту маркетингу міста та туризму Олександр Вешелені, директорка КП «Офіс туризму» Тетяна Маєвська, колеги-директори закладів культури, підпорядкованих Департаменту культури ВМР,  голова Вінницької міської  організації спілки письменників Андрій Стебелєв,  письменниця та  колишня працівниця музею  Валентина Сторожук та колеги з міських та обласних музеїв.

Відоме й невідоме про музей Коцюбинського

До 95-ти річчя з дня відкриття Вінницького літературно-меморіального музею М.М.Коцюбинського презентуємо онлайн-проєкт «Відоме й невідоме про музей Коцюбинського» з цікавими та маловідомими фактами про наш заклад.

Цю частину землі, на якій зараз знаходиться музей, придбав ще у 20-х роках 19 століття дід письменника, Максим Абаза та побудував хутір, назвавши його Абазівкою.

Хата, у якій народився Михайло Коцюбинський раніше була клунею, яку згодом перебудував Максим Абаза та віддав на посаг майбутній матері письменника.

Викладач, О. Троцюк першою розпочала справу увічнення М. Коцюбинського. Вона зібрала серед старих мешканців відомості про Коцюбинських, які опублікувала 1925 р. у журналі «Шлях освіти». Згодом до активної роботи зі створення музею долучився і брат письменника – Хома Коцюбинський.

Хома Коцюбинський планував створити з колишньої садиби Коцюбинського заповідник з низкою дитячих культурних установ та громадських організацій задля популяризації  творчості Михайла Коцюбинського.

8 листопада 1927 р. відбулося урочисте відкриття Вінницького літературно-меморіального музею М. М. Коцюбинського, першого літературно-меморіального музеєм в Україні.

Першим директором закладу був брат письменника – Хома Коцюбинський, пізніше – молодший син письменника – Роман Коцюбинський.

Вінницький літературно-меморіальний музей М.М. Коцюбинського став методичним центром для літературних музеїв області. За активної участі працівників музею на Вінниччині створено 16 літературних музеїв і музейних кімнат.

У складні роки окупації за часів Другої світової війни частина предметів музейної колекції була втрачена, а в самому приміщенні загарбники влаштували авторемонтну майстерню.

У хаті, де народився письменник вперше побачила світ також його племінниця – Михайлинина Хомівна Коцюбинська – українська літературознавиця, перекладачка, активна учасниця руху шістдесятників.

Музей відвідували відомі українські письменники, серед яких Павло Тичина, Володимир Сосюра, Андрій Малишко, Максим Рильський, Михайло Стельмах та інші.

На території садиби, крім будинку, збереглися комора, сторожка. У саду ростуть липи, вік яких сягає 300 років,  груші-глеки, посаджені дідом письменника Максимом Абазою, а ще привезені Михайлом Михайловичем із Криму тамариск і магонія падуболиста. Також на території садиби є субтропічні агави, які любив письменник.