День пам’яті земляка – Василя Стуса
Сьогодні, 4 вересня, на майдані ім. В. Стуса у Вінниці відбулись традиційні вересневі Стусівські читання «Доля і світла пам’ять Стуса» до дня пам’яті поета-земляка, Героя України..
Захід організовано Вінницькою ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва за підтримки управління культури і мистецтв Вінницької ОДА, за участю громадськості міста й області, студентської та учнівської молоді.
Серед присутніх на святі були письменники-спілчани Вадим Вітковський, Василь Кобець, Петро Гордійчук, Ірина Зелененька, Віталій Борецький, Наталка Доляк, Андрій Стебелєв, їхні друзі-колеги Віктор Крупка, Жанна Дмитренко та ін.
Майже три десятиліття Стусівські читання традиційно проходять у січневі та вересневі дні на Вінниччині. З року в рік вони об’єднують усіх, кому не байдужі українська культура та національна ідея: політиків, митців, освітян, письменників, науковців, студентську та учнівську молодь.
На початку заходу Василь Кобець звернувся до всіх його учасників та зазначив: «За коротке життя Василь Стус, поет, член Гельсинської спілки, залишив 6 томів творів, більшість з яких було перекладено англійською мовою і опубліковано на Заході. Це поезія європейського рівня. Василь Стус жив і загинув, аби український народ мав свободу, незалежність, право на рідну мову, історичну пам’ять, самобутню культуру. Бог не часто нам дає велетнів духу і таланту. Це гордість і слава нашого народу. На прикладі життя і діяльності таких людей, як Василь Стус, будуть виховуватися прийдешні покоління».
Ім’я Стуса увійшло в нашу історію як важливий чинник національного пробудження й самоусвідомлення, стало символом духовної незламності й свободи. На часі – глибоке пізнання поетичного доробку цього самобутнього митця, і не лише в українському літературному контексті.
«Зараз дуже багато мовлять про об’єднання України, шукають різні шляхи і формули, як об’єднати таку прекрасну і непокірну країну. Василь Стус є тією постаттю, якій під силу об’єднати схід і захід нашої держави. Він зробив своє і продовжує виховувати все нові і нові покоління своєю поезією. Нам залишається лише берегти пам’ять про нього і пропагувати його творчість», – зазначив у своєму виступі Вадим Вітковський.
В свою чергу Лариса Сеник розповіла про історію Стусівських читань, які започатковано ще у 1998 році, і які приурочено до Дня народження поета та днів пам’яті видатного земляка.
«Сьогодні ми почуємо багато віршів поета і мені приємно, що кожен молодий учасник Стусівських читань відкриває його поезію по своєму. Я впевнена, що Стус буде актуальним і доречним завжди і при будь-яких обставинах, а кожне нове покоління відкриватиме його по новому», – зауважила Лариса Сеник.
Першоджерело: http://www.vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/13154-na-vinnychchyni-vidbulys-tradytsiini-veresnevi-stusivski-chytannia