Четверта книга Вадима Вітковського про рідну Борівку

Вітковський_4 книга про Борівку_12 червня 2018 року в смт Чернівці та с. Борівка цього району відбулося радісне й небачене раніше дійство при підтримці департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації, Чернівецької районної державної адміністрації та районної ради, Міжнародного товариства «Україна-Польща-Німеччина» і з участю Генерального Консульства Республіки Польща у м. Вінниці.

У смт Чернівці було урочисто відкрито меморіальну дошку світлій пам’яті Емерика Кароля Маньковського, колишнього борівського поміщика, мецената і благодійника, активного учасника збройного повстання 1836 року проти Росії, чоловіка Теклі Маньковської, засновниці фабрики художньої вишивки с. Клембівка Ямпільського району, яка вивела українську вишиту сорочку на світовий рівень (золота медаль на Першій текстильній виставці в Росії 1901 року; документальний фільм Лесі Воронюк «Спадок нації»); рідного брата католицького єпископа Кам’янець-Подільського Пьотра Маньковського і Вацлава Маньковського, який збудував у Моївці цукровий завод.

Меморіальну дошку Е. Маньковському було відкрито в родинній каплиці-усипальниці, збудованій на колишньому католицькому цвинтарі в смт Чернівці батьком Северином Маньковським у 1828 році, де поховано, крім Емерика та батька, ще 13 родичів.

«Текстами культури» назвав старі кладовища польський історик Яцек Кульбушевський. А інший польський дослідник Адам Свйонтек у 2009 році побував у смт Чернівці з групою студентів Ягеллонського університету (Польща) і з допомогою місцевого краєзнавця, світлої пам’яті Логвина Соколянського, вивчали залишки акрополя, де, зокрема, були поховані Белінські, Якубовські, Комарницькі, Нагорніщевські, Пілянські, Ружицькі, Соболевські, Вітковські, Виджини – шляхетські родини, які зробили значний внесок у розвиток Поділля.

Дошку виготовив відомий самодіяльний скульптор з с. Сліди Могилів-Подільського району Микола Крижанівський з допомогою спонсорів: родини Вітковських з Вінниці, Чернівецької філії компанії «Зернопродукт» і особисто її директора Сергія Миколайовича Панасюка, громадянина США і українця душею Волтера Орр Скотта, при підтримці Чернівецької райдержадміністрації та районної ради, Міжнародного товариства «Україна-Польща-Німеччина».

Після відкриття дошки членами родини Маньковських з Польщі, Анджеєм і Войцехом, Генеральним Консулом Республіки Польща у м. Вінниці Даміаном Чарчинскі її освятили священики римо-католицької церкви отець Сергій і УПЦ отець Василь.

На імпровізованому мітингу виступили ініціатор відкриття меморіальної дошки, письменник Вадим Вітковський, Генеральний Консул Республіки Польща у м. Вінниці пан Даміан Чарчинскі, головний спеціаліст відділу управління національностей у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації Ірина Стеценко, голова Чернівецької районної ради Василь Мельничук, скульптор Микола Крижанівський, праправнук Емерика Маньковського Анджей Емерик Маньковський, співробітник Інституту національної пам’яті Польщі, голова Вінницького обласного об’єднання Міжнародного товариства «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов.

Після завершення праправнуки Емерика Маньковського, Анджей і Войцех, а також всі бажаючі мали змогу вперше за сто років побувати у підземній частині церкви-ротонди, де поховані представники родини Маньковських, і покласти квіти.

Вадим Вітковський подав, Генеральному Консулу Республіки Польща Даміану Чарчинскі руку дружби з пропозицією до польського народу не випоминати один одному старих гріхів, бо їх не хотіли наші народи, а спільно і впевнено іти вперед і щасливо жити разом в оновленій Європі.

Того ж дня в с. Борівці Чернівецького району відбулася презентація четвертого тому історії с. Борівки, написаної борівчанином Вадимом Вітковським, головою обласної організації Національної спілки письменників України, заслуженим журналістом України.

Книгою Рекордів України 2 червня в Борівці був зареєстрований новий Рекорд України у категорії «Видавництво, історія – найбагатотомніша історія села в Україні». Диплом автору вручив народний художник України Володимир Козюк, уповноважений Книгою Рекордів України. Окремим диплом про встановлення рекорду України відзначено Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА.

Потім відбулася театралізована презентація четвертого тому історії села Борівки – книги В. Вітковського «Любов на всі часи». Розпочалася вона з внесення двох державних прапорів – України і Польщі, під Гімни двох держав – України і Польщі.

Виступили Генеральний Консул Республіки Польща у м. Вінниці пан Даміан Чарчинскі, заслужений лікар України, депутат обласної ради Тетяна Антонець, головний спеціаліст відділу управління національностей у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації Ірина Стеценко, заступник голови Чернівецької райдержадміністрації Алла Кузь, голова Чернівецької районної ради Василь Мельничук, праправнук Емерика Маньковського Анджей Емерик Маньковський, голова Вінницького обласного об’єднання Міжнародного товариства «Україна-Польща-Німеччина» Олексій Гаврилов, громадянин США і українець душею Волтер Орр Скотт, який додав до двох державний прапорів, України та Польщі, ще один – Державний Прапор Сполучених Штатів Америки, автор меморіальної дошки Микола Крижанівський, борівчани Надія Василівна Вергелес з Могилева-Подільського, Валентина Арсенівна Павліченко з Трактового, Володимир Семенович Боднар, Валентина Дем’янівна Балан зі Звенигородки Черкаської області, секретар Борівської сільської ради Наталя Чорна, голова сільської громади Клембівки Ямпільського району Валентина Андріївна Бобошко-Зарічна.

Після демонстрування епізодів з документального фільму Лесі Воронюк «Спадок нації» присутнім новонародженим борів чанам, за традицією, були подаровані перші в їхньому житті вишиті сорочечки і сукенки – Марічці Шамрай, Матвійкові Квочко.

Вишиту сорочечку для народженого напередодні Шевченківського свята Володі Чевельова було передано його матері, борівчанці Євгенії Чевельовій (Ропавці) у м. Казань Республіки Татарстан.

На святі співали заслужені артистки України Лідія Остапчук і Галина Король, артист Вінницької обласної філармонії Олександр Остапчук, учениця Лідії Остапчук, майбутня зірка естради Вікторія Косарчук, Катерина Капеліста, Андрій Жучковський, Олександр і Вадим Гоменюки, танцювальні дитячі колективи Борівського будинку культури.

Почесним гостям піднесли короваї і спечені Катериною Капелістою хліби на вишитих рушниках.

Анджей Емерик Маньковський подарував Борівській школі, сільським громадам Борівки, Клембівки і Моївки, спонсорам виготовлення меморіальної дошки, районній владі і деяким учасникам презентації видану в Польщі енциклопедію «Kronika Domowa Mankowskich», історію подільської родової гілки, над якою працював упродовж 25 років.

Першоджерело: http://www.vin.gov.ua/news/ostanni-novyny/11408-na-vinnychchyni-zareiestrovanyi-novyi-rekord-ukrainy-u-katehorii-vydavnytstvo-istoriia-naibahatotomnisha-istoriia-sela-v-ukraini